Sztuczna inteligencja zdała egzamin na studia

Poziom zaawansowania sztucznej inteligencji coraz bardziej zadziwia. Każdego dnia bowiem pojawiają się nowe informacje o pokonaniu kolejnych barier, które oddzielają naszą rzeczywistość od świata pełnego superinteligentnych robotów pomagających nam w codziennej egzystencji...

Poziom zaawansowania sztucznej inteligencji coraz bardziej zadziwia. Każdego dnia bowiem pojawiają się nowe informacje o pokonaniu kolejnych barier, które oddzielają naszą rzeczywistość od świata pełnego superinteligentnych robotów pomagających nam w codziennej egzystencji...

Poziom zaawansowania sztucznej inteligencji coraz bardziej zadziwia. Każdego dnia bowiem pojawiają się nowe informacje o pokonaniu kolejnych barier, które oddzielają naszą rzeczywistość od świata pełnego superinteligentnych robotów pomagających nam w codziennej egzystencji na tym świecie.

W tej chwili najbardziej zaawansowanym systemem SI jest Watson, który został zaprojektowany oraz rozwijany jest przez inżynierów z IBM-a. Może on poszczycić się olbrzymią wiedzą i zdolnościami, dzięki którym jest w stanie odpowiedzieć na niemal każde pytanie, rozwiązać nawet najtrudniejszy test oraz rozpoznać nasze emocje czy osobowości.

Reklama

Tymczasem na jeszcze bardziej zaawansowanym systemem pracują chińscy naukowcy z firmy Zhunxingyunxue Technology. Sztuczna inteligencja o nazwie AI-MATHS, która dysponowała wiedzą zgromadzoną na 11 serwerach i potęgą obliczeniową superkomputera, miała za zadanie zdać egzamin na jeden z czterech najbardziej prestiżowych uniwersytetów.

AI-MATHS ukończyła pierwszy test w ciągu 22 minut i zdobyła 105 na 150 punktów. Kolejny zajął jej zaledwie 10 minut, przy czym uzyskała 100 punktów. Co ciekawe, w ubiegłym roku identyczny test zdawali studenci nauk humanistycznych, osiągając w nim średnio 109 punktów. Podczas egzaminu, odpowiedzi generowane przez maszynę były wyświetlane na ekranie, a nad poprawnym jego przebiegiem czuwała specjalna komisja.

Sztuczna inteligencja zdaje egzamin na studia. Fot. Pixabay.

Jak widzimy, system jest znacznie szybszy od człowieka, ale wciąż udziela od niego mniej poprawnych odpowiedzi. Specjaliści z firmy Zhunxingyunxue Technology chcą, aby stworzona przez nich sztuczna inteligencja uczyła się matematyki i pojmowała ją tak, jak czynią to ludzie. Są przy tym pewni, że w przyszłym roku maszyna uzyska co najmniej 130 punktów i ostatecznie pokona człowieka, chociaż już w tym roku zostałaby przyjęta na studia.

Przypomnijmy, że podobne eksperymenty przeprowadzali w ubiegłym roku naukowcy z japońskiego National Institute of Informatics. Od czterech lat rozwijają oni ambitny program, który nazwany został Todai Robot Project. Maszyna przystąpiła do National Center Test for University Admissions, czyli do japońskiego testu kwalifikacyjnego na uczelnie wyższe.

TRP zdołał zdobyć aż 511 punktów z 950 możliwych, co jest rewelacyjnym wynikiem, gdyż średnia to 416 punktów. Opracowana przez Japończyków sztuczna inteligencja bez problemu dostałaby się więc na 80 procent uniwersytetów, a w tym prestiżowy Uniwersytet Tokijski. Naukowcy ujawnili, że komputer bardzo dobrze poradził sobie z pytaniami ze świata matematyki i historii, natomiast słabo z zagadnieniami z dziedziny fizyki.

Wyniki TRP i AI-MATHS zadziwiają, a trzeba mieć na uwadze fakt, że naukowcy dali sobie 10 lat na zbudowanie superinteligentnej maszyny. W tej chwili minęły dopiero 4 lata, a więc najlepsze jeszcze przed nami.

Źródło: / Fot. Pixabay/Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy