Tajemnicze, ciemne obszary Marsa są ze... szkła

Dwójka geologów z Uniwersytetu Stanowego Arizona - Briony Horgan oraz Jim Bell - dokonała właśnie ciekawego odkrycia - ciemne obszary na powierzchni Marsa składają się ze szkła.

Dwójka geologów z Uniwersytetu Stanowego Arizona - Briony Horgan oraz Jim Bell - dokonała właśnie ciekawego odkrycia - ciemne obszary na powierzchni Marsa składają się ze szkła.

Szkła, które zostało stworzone przez wybuchy wulkanów w przeszłości.

Te ciemne obszary pokrywają powierzchnię aż 10 milionów kilometrów kwadratowych na północnych nizinach Czerwonej Planety i do teraz ich skład pozostawał tajemnicą. Wcześniejsze badania za pomocą metod spektralnych wskazywały tylko na to, że ich skład jest inny niż pozostałych ciemnych obszarów Marsa - które tworzy głównie bazalt.

Bell i Horgan przeanalizowali dokładnie zdjęcia Marsa wykonane w bliskiej podczerwieni przez sondę Mars Express. Odnaleźli oni pewne elementy charakterystyczne dla żelaza znajdującego się w wulkanicznym szkle - lśniącej substancji przypominającej nieco obsydian, która powstaje gdy płynna magma chłodzi się zbyt szybko, aby zawarte w niej minerały zdążyły się skrystalizować.

Szkło takie przybiera najczęściej formę ziarenek przypominających piasek (w takiej formie jest ono bardzo powszechne np w Islandii). Badania wskazują, że na Marsie te ziarenka pokryte są dodatkowo warstewką krzemu.

Co ciekawe - na Ziemi taka powłoczka wokół nich tworzy się gdy wchodzą one w kontakt z wodą. Potwierdzało by to zatem teorię, że na Czerwonej Planecie, przynajmniej kiedyś - znajdowała się woda i śnieg - w który właśnie magma musiała wpadać.

I to właśnie te obszary powinny być pierwszymi, które będziemy przeszukiwać w poszukiwaniu życia, gdyż właśnie tam może wystąpić woda bogata w minerały.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas