Tak będzie wyglądał gwiazdozbiór Oriona za 450 tysięcy lat

Gwieździste niebo w przyszłości nie będzie wyglądało tak samo jak dziś, a to dlatego, że położenie gwiazd bezustannie się zmienia, wraz z ruchem naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Na co dzień, nie jesteśmy w stanie dostrzec zmian, ale na przestrzeni tysięcy lat...

Gwieździste niebo w przyszłości nie będzie wyglądało tak samo jak dziś, a to dlatego, że położenie gwiazd bezustannie się zmienia, wraz z ruchem naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Na co dzień, nie jesteśmy w stanie dostrzec zmian, ale na przestrzeni tysięcy lat ten efekt jest już pięknie widoczny.

Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała fascynującą animację, na której możemy zobaczyć, jak zmieniać się będzie gwiazdozbiór Oriona przez najbliższe 450 tysięcy lat.

W trakcie tworzenia animacji wykorzystano pomiary ruchu dwóch milionów gwiazd z katalogu Tycho-Gaia Astrometric Solution oraz Tycho-2 z misji Hipparcos. Przedstawiony w filmie wycinek nieba obejmuje pole 40 x 20º. Dla porównania, średnica tarczy Księżyca w pełni na niebie to około pół stopnia.

Przez te setki tysięcy lat, jedne gwiazdy zdążą eksplodować jako supernowe, inne będą powoli ewoluowały, a i sporo też narodzi się nowych, zwłaszcza w obłoku molekularnym w Orionie. Zobaczcie animację.

Źródło: ESA / Fot. ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas