Tak wygląda najstarsze łóżko świata

Archeolodzy pracujący w południowej Afryce odnaleźli niedawno coś co uważane jest za prymitywne łóżka, które datowane są na aż 77 do 50 tysięcy lat temu. Zobaczcie jak wyglądał ten daleki przodek naszych wygodnych miejsc do spania.

Archeolodzy pracujący w południowej Afryce odnaleźli niedawno coś co uważane jest za prymitywne łóżka, które datowane są na aż 77 do 50 tysięcy lat temu. Zobaczcie jak wyglądał ten daleki przodek naszych wygodnych miejsc do spania.

Tak wcześni przedstawiciele naszego gatunku prowadzili koczowniczy tryb życia, jednak czasem zdarzało im się tworzyć tymczasowe siedliska, gdzie gotowali jedzenie i spędzali noc. Jedno z najlepszych takich miejsc udało się odnaleźć w jaskini Sibudu, około 40 kilometrów na północ od Durbanu. Jaskinia ta bywała już zamieszkana nawet 77 tysięcy lat temu i służyła ona ludziom przez kolejne 40 tysiącleci.

Archeologowie od 1998 roku zgłębiają tajemnice tego miejsca. Udało im się odkryć między innymi najstarsze ślady bardziej zaawansowanych narzędzi naszych przodków takich jak chociażby łuk i strzały.

W jednym miejscu udało im się odnaleźć szczątki łodyg i liści rozrzucone na przestrzeni kilku metrów kwadratowych o grubości około 1 cm. Wydawało się naukowcom, że mogły one służyć jako prymitywne materace, lecz z drugiej strony podchodzili oni do znaleziska sceptycznie, jako że najstarsze znane łóżka znalezione w Hiszpanii, Afryce i Izraelu datowane są na 20 do 30 tysięcy lat wstecz.

Przy zastosowaniu dwóch technik zbadali więc oni dokładnie te szczątki roślinne. Okazało się, że pochodzą one z traw, krzewów i innych roślin rosnących w okolicach rzeki Tongati - w dość sporej odległości od jaskini. Musiały więc one zostać przez mieszkających w jaskini ludzi specjalnie zebrane i przyniesione do "mieszkania" około 77 do 58 tysięcy lat temu. Badanie pod mikroskopem wykazało duże ślady mechanicznego zgniatania i ubijania. Do tego same gatunki roślin użyte do tworzenia łóżek zostały dobrane ze względu na swoje właściwości - odstraszały one po prostu różne insekty.

Jednak aby uzyskać całkowitą pewność archeologowie przeprowadzili eksperyment - zebrali takie same rośliny, wysuszyli je i ubili, a następnie wrzucili do dziury w ziemi i przykryli piaskiem. Efekt bardzo przypominał to co udało im się wcześniej znaleźć.

Nie wiadomo czy pradawne łóżko było wygodne.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas