Tak wygląda pyton, który zje całego aligatora
Pewnie wiele razy oglądaliście programy przyrodnicze, w których pokazywano pytona połykającego w całości, na śniadanie, rożne stworzenia. Dzięki biologom z Uniwersytetu Alabamy w USA, możemy przyjrzeć się tej niesamowitej sytuacji z bliska, a dokładnie od środka...
Pewnie wiele razy oglądaliście programy przyrodnicze, w których pokazywano pytona połykającego w całości, na śniadanie, rożne stworzenia. Dzięki biologom z Uniwersytetu Alabamy w USA, możemy przyjrzeć się tej niesamowitej sytuacji z bliska, a dokładnie od środka.
Naukowcy w swym badaniu ukazali na zdjęciach rentgenowskich pytona i skutki połknięcia oraz trawienia przez niego aligatora. W pierwszym dniu, w przewodzie pokarmowym pytona tygrysiego ciemnoskórego (Python molurus bivittatus) widać całego aligatora.
Pomimo faktu, że w drugim dniu nic się nie dzieje, to tylko złudzenie, gdyż tętno węża rośnie o 40 procent, trzustka powiększa się o 94 procent, nerki o 72 procent, a wątroba ponad 2-krotnie. Jelito cienkie zalewają enzymy trawienne, a tempo metabolizmu rośnie aż 40-krotnie.
Podczas trawienia, pyton pozostaje w bezruchu, by przyspieszyć proces. Jednak to sprawia, że jest też bardziej podatny na atak drapieżników.
Jako że pyton ma niesamowicie wydajny żołądek, już trzeciego dnia aligator zaczyna się rozkładać, a czwartego dnia pozostają po nim już tylko najtwardsze kawałki, które przechodzą do jelita grubego.
Proces ten dodatkowo wydatnie wspomagają bakterie z przewodu pokarmowego aligatora. W szóstym dniu aligator znika z układu pokarmowego, a proces trawienny kończy się.
Posiłek w postaci aligatora, to dla pytona prawdziwa uczta, gdyż jest on mu w stanie umożliwić zabicie uczucia głodu nawet na kilka tygodni, a może i miesięcy.