Tak wygląda z lotu ptaka solarna panda
Chiny rozwijają na potęgę swoje technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Co chwilę słyszymy o nowych, niesamowitych projektach, które zostały oddane do użytku w tym najludniejszym kraju świata. Niedawno była to największa na świecie tradycyjna...
Chiny rozwijają na potęgę swoje technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Co chwilę słyszymy o nowych, niesamowitych projektach, które zostały oddane do użytku w tym najludniejszym kraju świata.
Niedawno była to największa na świecie tradycyjna farma solarna oraz największa unosząca się na wodzie, a teraz przyszedł czas na wyglądającą z lotu ptaka jak panda, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych na naszej planecie symboli Chin.
Obiekt powstał w pobliżu miasta Datong w prowincji Shanxi. Farma solarna o mocy 50 MW ma nieco ponad 100 ha powierzchni i jest pomysłem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
Gdy kilka tygodni temu zdjęcia tej inwestycji obiegły świat, natychmiast pojawiły się opinie, że to fałszywa wiadomość, a panele fotowoltaiczne wcale nie układają się w obraz pandy. Teraz, dzięki filmowi nakręconemu z pokładu drona, możemy zobaczyć ten obiekt w pełnej krasie.
W tym niezwykłym projekcie wykorzystano monokrystaliczne ogniwa krzemowe (ciemne) i ogniwa cienkowarstwowe (jasne). Farma fotowoltaiczna nie tylko dostarczy energię do znajdujących się w jej pobliżu setek domostw, ale również zasili duży obiekt edukacyjny do niej przylegający.
W nim będą organizowanie szkolenia edukacyjne i letnie kolonie, w trakcie których młodzi Chińczycy będą mogli zdobyć cenną wiedzę na temat technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, zrównoważonego rozwoju czy dbania o środowisko naturalne.
UNDP i China Merchants New Energy Group, które zaangażowane są w projekt Panda Green Energy, w przyszłości rozbudują farmę w kształcie pandy, aby dysponowała ona mocą 100 MW.
Firmy planują również budowę takich samych obiektów w kształcie uwielbianego przez dzieci niedźwiedzia również w innych krajach objętych inicjatywą władz chińskich "Jeden Pas, Jedna Droga" (One Belt, One Road), takich jak np. Filipiny czy Fidżi.
Źródło: / Fot. UNDP