Tak wyglądały Tatry 20 tysięcy lat temu
Dwaj polscy naukowcy ujawnili dotąd nieznane oblicze naszych najwyższych gór sprzed 20 tysięcy lat. Tatry wyglądały wówczas zupełnie inaczej niż dziś. Niezmiernie ciekawe opracowanie wraz z trójwymiarowymi animacjami, znalazło się na łamach Journal of Maps...
Dwaj polscy naukowcy ujawnili dotąd nieznane oblicze naszych najwyższych gór sprzed 20 tysięcy lat. Tatry wyglądały wówczas zupełnie inaczej niż dziś. Niezmiernie ciekawe opracowanie wraz z trójwymiarowymi animacjami, znalazło się na łamach Journal of Maps.
Jerzy Zasadni z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Piotr Kłapyta z Uniwersytetu Jagielońskiego ostatnie lata spędzili na dokładnej analizie procesów zachodzących w Tatrach podczas ostatniego zlodowacenia, które miało miejsce około 20 tysięcy lat temu.
Szczególnie interesował ich największy ówczesny lodowiec, tzw. Lodowiec Doliny Białki, który miał powierzchnię 43 kilometrów kwadratowych i grubość ponad 400 metrów. Bryła lodu rozciągała się od Rysów i Gerlachu aż po Łysą Polanę, gdzie dzisiaj chmary turystów parkują swoje samochody w drodze na Morskie Oko.
Polscy geomorfolodzy pobrali mnóstwo próbek gleby, przez co dowiedzieli się naprawdę wiele na temat naszych ukochanych gór, które podczas szczytowej fazy Epoki Lodowcowej obfitowały w aż 55 systemów lodowcowych o łącznej powierzchni prawie 300 kilometrów kwadratowych.
Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach prestiżowego pisma "Journal of Maps", zaś niezmiernie ciekawe trójwymiarowe animacje Tatr sprzed 20 tysięcy lat, które powinny zaciekawić nie tylko największych amatorów najwyższych polskich gór, zamieszczamy powyżej. Zapraszamy na niezwykły lot w przeszłość nad Tatrami. Całą publikację możecie przeczytaj .
Źródło: Journal of Maps