Teleskop Event Horizon da nam obraz czarnej dziury

Czarna dziura - na podstawie teoretycznych rozważań wiemy mniej więcej jak wygląda, lecz do tej pory nie udało nam się takiego obiektu dostrzec. Może się to jednak zmienić już niedługo za sprawą Event Horizon Telescope (EHT) - interferometru radiowego zmieniającego całą Ziemię w wielką antenę.

Czarna dziura - na podstawie teoretycznych rozważań wiemy mniej więcej jak wygląda, lecz do tej pory nie udało nam się takiego obiektu faktycznie dostrzec. Może się to jednak zmienić już niedługo za sprawą Event Horizon Telescope (EHT) - interferometru radiowego zmieniającego całą Ziemię w wielką antenę.

EHT skupić ma się właśnie na poszukiwaniu i obserwacjach czarnych dziur, w tym przede wszystkim tej, która znajduje się najbliżej nas - w centrum Drogi Mlecznej. Sagittarius A* (czyt. A gwiazdka) ma masę około 4 milionów razy większą od Słońca, ale poza tym nie wiadomo o tym obiekcie wiele więcej.

Event Horizon Telescope ma być siecią rozmieszczonych na całym świecie anten radiowych, które zostaną ze sobą sprzężone tworząc wielką czaszę anteny. Poszczególne obserwatoria radiowe, które mają wziąć udział w projekcie już istnieją, jednak połączenie ich nie jest łatwym zadaniem - ma to nastąpić dopier w roku 2022.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas