Tlen źródłem życia

Wiemy o tym doskonale. Naukowcom z MIT udało się dowieść się tego twierdzenia w kontekście całego życia na Ziemi.

Wiemy o tym doskonale. Naukowcom z MIT udało się dowieść się tego twierdzenia w kontekście całego życia na Ziemi.

Wiemy o tym doskonale. Naukowcom z MIT udało się dowieść się tego twierdzenia w kontekście całego życia na Ziemi.

Na około 500 milionów lat wstecz datowana jest tak zwana eksplozja kambryjska - okres dużego zróżnicowania życia, z którego można wywodzić współczesną różnorodność gatunków. Jednak badacze mieli problem z tym, co działo się wcześniej - do 3 miliardów lat temu - gdyż wczesne formy życia istniejące w tamtym okresie nie posiadały twardych tkanek, które pozostawiłyby duże materialne ślady swego istnienia. Na szczęście został po nich jeden mikroskopijny dowód - ich DNA.

Reklama

Naukowcy prześledzili około 100 współczesnych genomów aż do momentu gdy pojawiły się one na świecie, przy wykorzystaniu nowoczesnych matematycznych modeli dziedziczenia genów. Efektem ich pracy jest poniższy wykres, pokazujący nie tylko kiedy dany gen po raz pierwszy się pojawił, ale również które ze starożytnych żyjątek było w jego posiadaniu.

Wynika z niego, że największy rozkwit życia na naszej planecie miał miejsce około 3.3 miliarda lat temu i trwał około 500 lat. W tym też okresie powstało 27% lat życia istniejącego obecnie.

Związane to było z powstaniem współczesnego łańcuchu transportu elektronów - który odpowiedzialny jest za proces oddychania, a także za proces fotosyntezy u niektórych roślin.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy