UOKiK sprawdził maski antysmogowe. Wiele z nich w ogóle nie działa

Zimą temat smogu powraca jak bumerang i jest jednym z najpopularniejszych tematów w mediach. Problem kiepskiej jakości powietrza jest ważny, gdyż każdego roku w naszym kraju przyczynia się do śmierci tysięcy osób, a na świecie są to już grube miliony...

Zimą temat smogu powraca jak bumerang i jest jednym z najpopularniejszych tematów w mediach. Problem kiepskiej jakości powietrza jest ważny, gdyż każdego roku w naszym kraju przyczynia się do śmierci tysięcy osób, a na świecie są to już grube miliony...

Zimą temat smogu powraca jak bumerang i jest jednym z najpopularniejszych tematów w mediach. Problem kiepskiej jakości powietrza jest ważny, gdyż każdego roku w naszym kraju przyczynia się do śmierci tysięcy osób, a na świecie są to już grube miliony.

Jako że coraz więcej Polaków jest zainteresowanych zadbaniem o swoje zdrowie, kupując maski antysmogowe, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił więc wziąć pod lupę modele oferowane przez różnych producentów na rodzimym rynku.

Testami zajęło się specjalistyczne laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Łodzi. Efekt przeraża, ponieważ zakwestionowano jakość aż pięciu produktów (). W większości przypadków były to niewłaściwe przygotowane informacje o produkcie i ich instrukcje obsługi. Co najgorsze, dwa modele z nich nie spełniały swojej funkcji ochrony użytkownika. To niezwykle poważna sprawa.

Reklama

UOKiK zorganizował test masek antysmogowych. Fot. UOKiK.

"Dwa modele półmasek miały negatywne wyniki badań na całkowity przeciek wewnętrzny, a jeden z nich – także zły wynik badania penetracji mgłą oleju parafinowego. Oznacza to, że nie mają odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczają obecne w powietrzu szkodliwe pyły. Do tej pory Prezes UOKiK wszczął jedno postępowanie administracyjne w sprawie półmaski niezgodnej z wymaganiami. W drugim przypadku przedsiębiorca odwołał się do UOKiK od decyzji IH zakazującej sprzedaży zakwestionowanego wyrobu. Sprawy są w toku, do czasu rozstrzygnięcia firmy nie mogą sprzedawać półmasek." - czytamy w oświadczeniu UOKiK.

Oznacza to, że osoba nosząca maskę, która ma ją chronić przed szkodliwymi pyłami, nawet nie jest świadoma faktu, że ona po prostu nie działa tak, jak powinna. W szczególności dotyczy to półmasek często dodawanych jako darmowe do gazet, ale i również drogich, szeroko dostępnych np. na Allegro.

UOKiK przygotował cenną instrukcję, dzięki której będziecie mogli dobrać najbardziej odpowiedni produkt dla siebie (). Musicie zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiar i oznaczenia poziomu ochrony, aby idealnie pasowała do Waszej twarzy, odpowiednio zabezpieczała przed przenikaniem zanieczyszczeń i filtrowała takie pyły i inne substancje, na jakich w danej chwili Wam zależy.

UOKiK zorganizował test masek antysmogowych. Fot. UOKiK.

Dzięki mediom już jesteście bardziej świadomi zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem powietrza, a poprzez testy i porady przygotowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od teraz będziecie świadomi zagrożenia związanego ze złym doborem i jakością produktów, które mają Was przed problemem smogu chronić.

Oczywiście maski antysmogowe problemu kiepskiej jakości powietrza nie rozwiążą, bo są one tylko walką z efektami a nie przyczyną, ale przynajmniej w tym aspekcie będziecie teraz bardziej bezpieczni.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. UOKiK/PxHere

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama