Usuwanie wad genetycznych z DNA nigdy nie było tak łatwe
Japończycy opracowali nową wersję słynnej i najskuteczniejszej metody edycji genów CRISPR-Cas9. Nosi ona nazwę MhAX, a jej atrybutem jest możliwość edycji pojedynczego nukleotydu, dzięki temu usuwanie wad genetycznych z naszego DNA...
Japończycy opracowali nową wersję słynnej i najskuteczniejszej metody edycji genów CRISPR-Cas9. Nosi ona nazwę MhAX, a jej atrybutem jest możliwość edycji pojedynczego nukleotydu, dzięki temu usuwanie wad genetycznych z naszego DNA i walka z defektami stanie się jeszcze łatwiejsza i skuteczniejsza.
Nową metodę opracował zespół biotechnologów z Kyoto University w Japonii, który pracował pod kierownictwem Knuta Woltjena.
W trakcie badań nad polimorfizmem pojedynczych nukleotydów (Single Nucleotide Polymorphism w skrócie SNP), odpowiadających za 90 procent zmiennych występujących w naszym genomie, okazało się, że do skuteczniejszej edycji genów można wykorzystać mikrohomologiczne łączenia zasad (Microhomology-Assisted eXcision), czyli system samonaprawczy łańcucha DNA.
Metoda MhAX pozwoli usunąć wady genetyczne. Fot. PxHere.
W praktyce wygląda to tak, że w trakcie eksperymentów naukowcy wycieli z genomu wadliwe nukleotydy (np. z zakodowaną informacją o chorobie Alzheimera), a następnie łańcuch DNA sam się połączył, już bez wadliwych nukleotydów i informacji o chorobie.
"Naszym celem jest stworzenie metod pozwalających na dokładną edycję genów, aby móc zrozumieć funkcjonowanie tych mechanizmów i ostatecznie stworzyć skuteczne terapie lecznicze dla pacjentów. Jesteśmy przekonani, że MhAX znajdzie szerokie zastosowanie w tym temacie" – powiedział dr Wojtlen.
Brzmi to wszystko wspaniale, ale najpierw naukowcy muszą w pełni poznać ludzkie DNA, aby wskazać, które nukleotydy generują najgroźniejsze choroby trapiące ludzkość. Wtedy będzie można je skutecznie eliminować i zapewnić lepszą jakość życia milionom ludzi na całym świecie.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere