W oceanach jest coraz mniej życiodajnego tlenu

Ostatnio informowaliśmy Was, że drzewa pochłaniają coraz mniej CO2 i emitują coraz mniej tlenu, a tymczasem dochodzą do nas wieści o drastycznie ubywającym tlenie ze światowych oceanów. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców...

Ostatnio informowaliśmy Was, że drzewa pochłaniają coraz mniej CO2 i emitują coraz mniej tlenu (), a tymczasem dochodzą do nas wieści o drastycznie ubywającym tlenie ze światowych oceanów. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z niemieckiego instytutu GEOMAR wynika, że od 1960 do 2010 roku poziom tlenu w oceanach zmniejszył się o ok. 2 procent.

Najwięcej życiodajnego gazu ubyło z Oceanu Spokojnego, a najmniej z Oceanu Arktycznego. Jako że w oceanach gazy mieszają się dużo wolniej niż w atmosferze, dane opublikowane przez naukowców już teraz powinny nas zaniepokoić.

Niewątpliwie najważniejszą przyczyną malejącego poziomu tlenu w wodzie morskiej jest wzrost temperatury w atmosferze. Wyższa temperatura powietrza oznacza wyższą temperaturę wody w oceanach, a czym woda cieplejsza, tym mniejsza w niej zawartość rozpuszczonych gazów, w tym tlenu.

Specjaliści alarmują, że już teraz w oceanach znajdują się strefy, w których tlenu jest tak mało, że nie występują tam żadne morskie stworzenia. Z każdym rokiem takich stref na całym świecie będzie coraz więcej.

Brak tlenu zniszczy delikatne morskie ekosystemy. Fot. Pixaby.

Morskie ekosystemy są bardzo delikatne. Najlepiej pokazują to dane opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Postanowili oni sprawdzić, jak oceany poradziły sobie z powrotem do normalności po epoce lodowej. Okazało się, że powrót ten zajął im dużo dłużej niż sądzono, bo aż ponad tysiąc lat!

Naukowcy alarmują, że jeśli ten trend ocieplenia się utrzyma, a na pewno tak będzie (może być jeszcze cieplej), to poziom tlenu w oceanach zmniejszy się do 2100 roku o 7 procent!

Oznacza to, że jeśli w wyniku obecnego ocieplenia klimatu poziomy tlenu w oceanach będą spadać tak drastycznie, to nasze dzieci, a nawet wnuki, nie będą w stanie zobaczyć oceanów takich, jakimi widzimy je teraz. Skutki postępowania tego procesu będą katastrofalne dla większości ekosystemów morskich, a także dla światowego rybołówstwa.

Źródło:  / Fot. Pixabay

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas