Walka z GMO zbrodnią przeciw ludzkości?
Ponad setka laureatów najbardziej prestiżowej w świecie nauki Nagrody Nobla z najróżniejszych dziedzin - od medycyny, przez chemię i fizykę aż po ekonomię, podpisała ostatnio list otwarty, w którym nawołują oni do Greenpeace aby ta zaprzestała kampanii przeciw GMO, a zwłaszcza przeciw tzw. złotemu ryżowi, który może uratować miliony istnień ludzkich.
Ponad setka laureatów najbardziej prestiżowej w świecie nauki Nagrody Nobla z najróżniejszych dziedzin - od medycyny, przez chemię i fizykę aż po ekonomię - podpisała ostatnio list otwarty, w którym nawołują oni do Greenpeace aby ta zaprzestała kampanii przeciw GMO, a zwłaszcza przeciw tzw. złotemu ryżowi, który może uratować miliony istnień ludzkich.
Według wyliczeń już za 35 lat musimy produkować dwukrotnie więcej żywności aby zaspokoić potrzeby rosnącej populacji ludzkiej, a zdaniem sygnatariuszy listu rozwiązaniem tego problemu może być żywność modyfikowana genetycznie, która jednak przez organizacje takie jak Greenpeace jest cały czas atakowana - zagrożenia z nią związane są błędnie odczytywane, wyolbrzymiane, a dochodzi nawet do aktów ekoterroryzmu - niszczone są (w najbardziej dosłownym rozumieniu tego słowa) wyniki badań.
Tzw. złoty ryż może rozwiązać już teraz problem trapiący wiele biednych krajów, gdzie podstawą diety jest ryż. Wielu mieszkańców tych właśnie państw cierpi z powodu niedoboru witaminy A, co prowadzi nawet do 1-2 milionów zgonów rocznie na całym świecie, a dodatkowo jest to najczęstsza przyczyna dziecięcej ślepoty - to właśnie niedobór witaminy A odpowiada za 250 do 500 tysięcy jej przypadków w ciągu każdego roku.
Złoty ryż problem ten rozwiązuje, bo zawiera spore ilości beta-karotenu stanowiącego prowitaminę witaminy A, do tego ma on kosztować tyle samo co zwykły ryż - jego wynalazcy, profesor Ingo Potrykus i dr Peter Beyer, udostępnili tę technologię za darmo farmerom z najbiedniejszych krajów, co zrobiły także firmy, które udoskonaliły oryginalny złoty ryż (obecnie jest już dostępna jego druga generacja). Ponadto roślina ta została przebadana na wszelkie możliwe sposoby przez wiele instytucji i agencji z całego świata i badania te nie wskazały by była ona w jakikolwiek sposób groźna dla ludzi czy ekosystemu.
Dlatego autorzy listu nawołują by Greenpeace zaprzestał swojej kampanii przeciw tej roślinie i sięgają nawet po jeszcze mocniejszy argument pytając - ilu jeszcze biednych ludzi musi umrzeć zanim kampanię taką jak ta uznamy za zbrodnię przeciw ludzkości?
Źródło: , Zdj.: By International Rice Research Institute (IRRI) [],