Wewnątrz Ziemi znajduje się mnóstwo tlenu
Rosyjscy i Niemieccy geolodzy ogłosili, że we wnętrzu naszej planety znajduje się od 8 do nawet 10 razy więcej tlenu, niż w atmosferze. Obecność tego pierwiastka pod ziemią oznacza, że dzięki niemu zachodzą tam aktywne procesy, które mogą mieć wypływ na ziemski klimat i skład atmosfery...
Rosyjscy i Niemieccy geolodzy ogłosili, że we wnętrzu naszej planety znajduje się od 8 do nawet 10 razy więcej tlenu, niż w atmosferze. Obecność tego pierwiastka pod ziemią oznacza, że dzięki niemu zachodzą tam aktywne procesy, które mogą mieć wypływ na ziemski klimat i skład atmosfery.
Odkrycia dokonano w trakcie badań i analiz tlenków żelaza. W ostatnich latach geolodzy natrafili bowiem na różne jego rodzaje. Jest on połączeniem dwóch atomów żelaza i trzech atomów tlenu.
Naukowcy odkryli jednak również takie o różnej kombinacji: Fe4O5, Fe5O6 lub Fe13O19. Znajdowały się one na głębokościach, gdzie panuje duże ciśnienie i wysokie temperatury.
Prawdopodobnie nowo odkryty zasób tlenu wchodzi w interakcje z otaczającymi go skałami i utleniając je wspina się do wyższych warstw płaszcza Ziemi, aż do powierzchni.
Póki co nie jest pewne, czy wydostaje się on do atmosfery, zmieniając jej skład. Potrzebne są dokładniejsze badania, które ruszą już niebawem.
Tymczasem już możemy snuć teorie, że jeśli we wnętrzu naszej planety znajdują się duże pokłady tlenu, to całkiem prawdopodobne, że mogą tam egzystować jakieś formy życia.