Wszystko o... Brooks PureProject!

W miniony czwartek, w ramach cyklu ErgoSpotkań obywających się w warszawskim sklepie specjalistycznym dla biegaczy, zaprezentowana została zupełnie nowa linia obuwia marki Brooks: PureProject. Wszyscy zainteresowani ruchem biegania naturalnego bądź minimalistycznego, powinni dokładnie się przyjrzeć propozycjom lidera rynku amerykańskiego. Osobom, które nie mogły uczestniczyć w czwartkowym spotkaniu, przedstawiamy poniżej najważniejsze punkty wystąpienia.

W miniony czwartek, w ramach cyklu "ErgoSpotkań" obywających się w warszawskim sklepie specjalistycznym dla biegaczy, zaprezentowana została zupełnie nowa linia obuwia marki Brooks: PureProject. Wszyscy zainteresowani ruchem biegania naturalnego bądź minimalistycznego, powinni dokładnie się przyjrzeć propozycjom lidera rynku amerykańskiego. Osobom, które nie mogły uczestniczyć w czwartkowym spotkaniu, przedstawiamy poniżej najważniejsze punkty wystąpienia.

Choć bieganie naturalne zaczęło być coraz bardziej popularne już kilka lat temu, Brooks postanowił się nie śpieszyć i na spokojnie przyjrzeć się prawdziwym potrzebom biegaczy. Zwykłe stwierdzenie, że ludzie nagle zachcieli biegać boso, w związku z czym należy im dostarczy produkt jak najbliższy temu doświadczeniu wydawało się niewystarczające. Po setkach godzin spędzonych na rozmowach z biegaczami, na czoło wysunęło się 5 najważniejszych wniosków:

- But musi mieć za sobą przekonywującą historię, ma „mówić sam za siebie". Cechy danego buta muszą wynikać z konkretnej potrzeby.

- Biegacze potrzebują większego wyboru względem własnych potrzeb i pragnień.

- Kupowanie obuwia staje się zbyt skomplikowane. Technologie stosowane w obuwiu stają się niezrozumiałe.

- Część ludzi chciałby bardziej angażować się w bieganie.

- Ostatni i najważniejszy wniosek: nie wszyscy biegacze chcą tego samego. Każdy odbiera bieganie inaczej i żaden ze sposobów odbioru nie jest lepszy czy gorszy. Jest po prostu inny

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Brooks postanowił przedefiniować swoje podejście do sposobu produkcji obuwia. Do tej pory najważniejszym wyznacznikiem była biomechanika. To na jej podstawie różnicowane oraz produkowane były buty, dzielone na odpowiednie kategorie ze względy na poziom pronacji oraz potrzeby amortyzacji. Opinie biegaczy skłoniły Brooksa do dodania jeszcze jednego nie mniej ważnego punktu odniesienia przy produkcji obuwia. Tym dodatkowym kryterium jest potrzeba DOZNAŃ.

Tak też powstały dwie oddzielne, a zarazem uzupełniające się grupy produktów nazwane FEEL (buty nastawione na dostarczanie doznań) oraz FLOAT (buty tradycyjne). Buty z sektora FLOAT, koncentrujące się na jak najlepszym zabezpieczeniu biegacza i zapewnieniu mu najwyższego komfortu, są dobrze znane niemal wszystkim. Wyjątkowa wygoda, spokojna ewolucja kolejnych modeli, buty praktycznie same nas niosą. Świetnie nadają się do codziennych treningów i to właśnie z nich korzysta zdecydowana większość biegaczy.

Natomiast buty zajmujące dwa dolne kwadraty biegowego spektrum - FEEL, mają zapewnić jak najsilniejsze doznania, stawiając pomiędzy biegaczem a terenem, jedynie niezbędne minimum, tak aby zapewnić bezpieczeństwo. Biegacz decydujący się an tego typu buty, szuka nowych silnych wrażeń, nie boi się eksperymentować i pragnie jak najmocniej zaangażować się w bieg. Nie interesuje go bieganie z głową w chmurach. Pragnie czuć każdy stawiany krok, być świadomy podłoża, być skoncentrowany na otrzymywanych bodźcach.

Czy znaczy to zatem, że dla każdego przypisane są buty jednego rodzaju? Absolutnie nie! Choć wielu z nas lubi spokojne wybiegania, gdy myśli leniwie krążą po głowie, to zdarzają się przecież dni, kiedy pragniemy dać z siebie wszystko i wrócić do domu na ostatnich nogach. Poczuć pod podeszwą wszystkie nierówności terenu oraz naprawdę skoncentrować się na własnym ciele. Modele z kolekcji PureProject dla większości biegaczy będą wspaniałymi butami do treningu uzupełniającego. Dzięki nim poprawi się technika biegu, a „uśpione" dotychczas mięśnie na stopie na powrót się zaktywizują. Będzie to również wspaniałe urozmaicenie treningu.

Oś pozioma odpowiada za biomechanikę, natomiast oś pionowa za stopień doznań płynący z biegu

Buty z kolekcji PureProject są znacznie lżejsze i bardziej elastyczne w porównaniu do buty tradycyjnych. Ich dodatkowym atutem jest bardzo wysoka przepuszczalność powietrza oraz świetne dopasowanie. Tym co najbardziej wyróżnia Kolekcję PureProjet to 5 zupełnie nowych technologii, pozwalających na redukcję wagi buta, przy zachowaniu niezbędnego poziomu bezpieczeństwa i amortyzacji.

Ideal Heel:

Mniej zabudowana pięta promuje bardziej naturalnie stawianie kroku, przesuwając punkt kontaktu z podłożem do przodu (średnio o 3 centymetry) . Stopa jest zachęcana do lądowania dokładnie pod środkiem ciężkości ciała, dzięki czemu redukuje się obciążenia stawów, angażując do pracy mięśnie.

BioMoGo DNA:

Połączenie przyjaznej środowisku pianki BioMoGo z indywidualnym systemem amortyzacji Brooks® DNA. Prowadzi to do powstania niższej i lżejszej podeszwy, gwarantującej taki wyśmienity zwrot energii. Dzięki temu od podłoża oddziela biegacza jedynie jedna warstwa mniej.

Nav Band:

Ta elastyczna opaska owija się wokół śródstopia i pewnie utrzymuje stopę na właściwej pozycji. Dynamiczna elastyczność opaski zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa, dostosowując się do indywidualnego kształtu i rozmiaru stopy. W zależności od modelu opaska ma różną szerokość.

Anatomical Last:

But dopasowuje się do anatomicznego kształtu stopy niczym rękawiczka, wspierając przy tym każdą część stopy. Poczujesz każe mięsień stopy pomimo - albo właśnie dzięki - wyjątkowemu dopasowaniu.

Toe Flex:

Rowek między palcami pozwala na niezależne angażowanie dużego palca, przez co można naturalnie stabilizować ułożenie stopy. Dzięki temu biegacz może również sprawniej wybijać się z palców oraz zwiększona zostaje elastyczność całego buta.

Oprócz tych 5 technologii Buty PureProject łączy jeszcze kilka cech:

- Rowki Omega, czyli specyficzny sposób nacinania podeszwy zwiększający znacznie ich elastyczność. Ze względu na przeznaczenie cecha ta nie występuje w trailowym modelu Grit.

- Zróżnicowana gęstość podeszwy wewnętrznej. Modele męskie i damskie różnią się między sobą gęstością amortyzującej pianki, tak aby najlepiej dostosować się do przewidywanej wagi biegacza.

- Bardzo nikła różnica pomiędzy wysokością pianki występującą pod piętą i w śródstopiu - zaledwie 4mm.

Na sam koniec zaprezentowane zostały wszystkie 4 modele tworzące kolekcję PureProject. Każdy z nich adresowany jest do innego rodzaju biegacza i ma spełniać przewidziane dla niego funkcje.

CONNECT - jest modelem przeznaczonym dla osób poszukujących jak najmniejszych barier pomiędzy stopą a podłożem. Wymaga dużego zaangażowania od biegacza, dostarczając w zamian niezwykłych wrażeń. Na tym modelu najsilniej widoczne są wszystkie wyróżniające całą kolekcję cechy.

CADENCE - okazało się, że również pronatorzy będą mogli zasmakować naturalnego biegania. Dla nich jest przeznaczony jest ten model. Brooks zrezygnował z tradycyjnego elementu wsparcia łuku stopy, zastępując go kilkoma subtelniejszymi technologiami (wtopienie Nav Band w podeszwę oraz delikatnie zróżnicowana gęstość pianki na całej długości podeszwy), które wspólnie dają oczekiwany efekt.

FLOW - Najbardziej amortyzowany model w całej linii, pozwalający nadal cieszyć się bliskim kontaktem z trasą. Dobre wyjście dla osób nieco mniej doświadczonych, a pragnących zasmakować większej ilości doznań.

GRIT - coś dla prawdziwych wielbicieli natury. Model przeznaczony do biegania w terenie, niezaprojektowany przez najlepszego ultramaratończyka na świecie Scotta Jurka.

Czas pokaże czy spojrzenie Brooksa przypadnie biegaczom do gustu. Jak podkreślił współwłaściciel sklepu Ergo „Jest to bardzo koherentny sposób podejścia do biegania naturalnego i na warto się nim zainteresować". Na sam koniec została jeszcze ujawniona informacja iż Pure Connect, najbardziej wyrazisty model kolekcji, został wyróżniony jako najlepszy debiut grudnia przez magazyn Runner's World.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas