Burze, grad i 30-stopniowy upał. Ostrzeżenia IMGW w całej Polsce
IMGW ostrzega przed gwałtowną pogodą. W piątek Polskę czekają burze z gradem, silny wiatr i upał sięgający 30 st. C. Synoptycy wydali alerty niemal dla całego kraju. Aura będzie duszna i męcząca. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej.

Mieszkańcy Polski powinni dziś uważnie śledzić komunikaty pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał szereg ostrzeżeń - od upałów po gwałtowne burze z gradem.
Ostrzeżenia IMGW przed upałem. Które regiony?
Najwyższe temperatury odnotowane zostaną na krańcach południowo-wschodnich. IMGW ostrzega przed upałami drugiego stopnia w województwie podkarpackim (w Przemyślu, powiatach przemyskim, jarosławskim i lubaczowskim). Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku 5 czerwca od godziny 14 do piątku 6 czerwca do godziny 18. Synoptycy oceniają prawdopodobieństwo jego wystąpienia na 75 procent.
Temperatura maksymalna wyniesie tam nawet 30 st. C. W centrum kraju słupki rtęci pokażą ok. 25 st. C, a na północy od 20 st. C do 23 st.C. Noce nie przyniosą większego wytchnienia. Minimalnie od 13 st. C do 18 st. C, miejscami będzie chłodniej, na północnym zachodzie i Przedgórzu Sudeckim nawet 11 st. C.
Burze z gradem niemal w całym kraju
Znacznie szerszy zasięg ma alert pierwszego stopnia przed burzami. Dotyczy on praktycznie całej Polski - od Pomorza po Małopolskę i Podkarpacie. Ostrzeżenia obowiązują 6 czerwca od godzin popołudniowych (13-18) do późnego wieczoru (18-22), w zależności od regionu.
Najgroźniejsze zjawiska, burze z gradem i intensywnymi opadami, pojawią się przede wszystkim na północnym zachodzie, zachodzie i południowym wschodzie. W czasie burz może spaść do 20 mm deszczu, a lokalnie na Podkarpaciu nawet do 35 mm. Wiatr będzie w porywach osiągał 85 km/h, w Sudetach do 95 km/h.
Burzowa duchota i senność. Biometeo niekorzystne
Pod względem warunków biometeorologicznych piątek zapowiada się wyjątkowo uciążliwie. IMGW wskazuje na dużą aktywność atmosferyczną, która może powodować rozdrażnienie, uczucie niepokoju i trudności z zasypianiem. Wysoka temperatura, parność i duchota sprzyjają zmęczeniu oraz intensywnemu poceniu się.
Synoptycy rekomendują, by unikać wysiłku fizycznego, nosić lekką, jasną odzież, pamiętać o nakryciu głowy i stosowaniu kremów z filtrem UV. W czasie burz najlepiej pozostać w budynkach i na bieżąco śledzić komunikaty IMGW, zwłaszcza dane radarowe i ostrzeżenia meteorologiczne. Wieczorem, zwłaszcza na południowym wschodzie, warto przewietrzyć nagrzane pomieszczenia.
Źródło: IMGW