Zamachy terrorystyczne sprzyjają ekologii...
Kraje skandynawskie są już tak rozwinięte gospodarczo, że praktycznie wszyscy ich obywatele żyją w takim dobrobycie, jaki jeszcze przez długi czas będzie nieosiągalny dla innych części świata. Po zapewnieniu mieszkańcom świetnego socjalu, Skandynawowie stawiają na ekologiczną przyszłość w swoich miastach...
Kraje skandynawskie są już tak rozwinięte gospodarczo, że praktycznie wszyscy ich obywatele żyją w takim dobrobycie, jaki jeszcze przez długi czas będzie nieosiągalny dla innych części świata. Po zapewnieniu mieszkańcom świetnego socjalu, Skandynawowie stawiają na ekologiczną przyszłość w swoich miastach.
Niedawno z dość kontrowersyjnymi projektami wyszedł rząd Finlandii. Otóż władze chcą całkowitego zakazu wytwarzania energii z węgla, wprowadzenia gwarantowanego dochodu podstawowego i zlikwidowania prywatnych samochodów.
Jeśli chodzi o ten ostatni projekt, to dotyczy on Helsinek i zakłada do roku 2025 całkowite wyeliminowanie prywatnych samochodów poruszających się po ulicach stolicy Finlandii (). W ten sposób rząd chce skłonić obywateli do rezygnacji z zakupu swojego samochodu i częstszego korzystania ze środków komunikacji zbiorowej.
Ma to na celu ograniczenie samotnych przejazdów po mieście dużymi, zatruwającymi środowisko samochodami, co jest czymś powszechnym na świecie. Cel dla władz wydaje się bardzo pożyteczny, ponieważ chodzi tutaj o zdrowie i przyszłość mieszkańców miasta, jednak taki pomysł niekorzystnie odbije się na ich prywatności i wolności.
Czy taka troska o ekologię przypadkiem nie jest zbyt przesadzona? Szweckie media udowadniają, że nie i idą krok dalej w promowaniu ekologii. Po potwornym zamachu terrorystycznym w Sztokholmie, który miał miejsce kilka dni temu, kilka europejskich mediów wpadło na pomysł poradzenia sobie z problemem wykorzystywania przez zamachowców pojazdów do przeprowadzania swoich, jak widzimy, skutecznych akcji.
Proponują one zakazać używania samochodów w miastach. W ten sposób terroryści nie będą mogli ukraść pojazdów i nimi rozjeżdżać ludzi, a mieszkańcy w niesamowity sposób przyczynią się do stworzenia w miastach ekologicznego stylu życia. Pod tym pomysłem podpisuje się również Ministerstwo Klimatu i Środowiska Szwecji.
Ukoronowaniem tej i podobnych idei są słowa Sadiqa Khana, burmistrza Londynu: "Ataki terrorystyczne stały się częścią życia wielkich europejskich miast. Społeczeństwo musi się więc przyzwyczaić do takiej rzeczywistości". Dobrze, więc niech nas ubijają jak świnie, a my będziemy reagowali na to inwestowaniem w ekologię!
Źródło: / Fot. Flickr/Olof Bergqvist