Zobacz piękne spotkanie Jowisza i Wenus

Dzisiaj wieczorem, jeśli tylko pogoda nam na to pozwoli, ujrzymy na zachodnim niebie bardzo bliskie spotkanie Jowisza i Wenus, jednej największej, a drugiej najbliższej nam planety. Tego zjawiska w żadnym razie nie możemy przegapić. Gdzie i kiedy obserwować?

Jeśli zastanawiacie się, czym są dwie "gwiazdki" świecące od jakiegoś czasu wieczorami na zachodnim niebie, to już wiecie, że są to Jowisz i Wenus. Nie są to oczywiście prawdziwe gwiazdy, lecz planety. Można je od gwiazd odróżnić po tym, że nie migocą.

Jowisz jest największą planetą w naszym Układzie Słonecznych, pod względem średnicy aż 11 razy większą od Ziemi. Planetarny Zeus jest oddalony od nas o prawie 900 milionów kilometrów. Widzimy go właśnie ze względu na jego rozmiary.

Z kolei Wenus jest uważana za najpiękniejszą planetę, która jednocześnie znajduje się najbliżej nas, niecałe 85 milionów kilometrów, i jest bardzo do Ziemi podobna, głównie z uwagi na niemal identyczne rozmiary. To, co dzieje się na jej powierzchni przypomina wnętrze pieca, ponieważ temperatura osiąga aż 400 stopni i wciąż aktywna jest działalność wulkaniczna.

Dzisiejszy wieczór zarezerwujmy sobie na obserwację niecodziennego, bo zdarzającego się raz na 2-3 lata, spotkania tych dwóch jasnych planet. Najlepszym momentem na obserwację będzie 45 minut po zachodzie Słońca. A więc między godziną 21:30 a 22:15. Dlaczego?

Ponieważ nie jest jeszcze zbyt ciemno, a jednocześnie horyzont jest rozświetlony czerwonym, pomarańczowym i żółtym światłem. Pięknie kontrastuje z ciemnym błękitem w zenicie. Jest jednak pewien problem, jak odróżnić planety?

Otóż Jowisz będzie bledszy i znajdzie się powyżej Wenus, która będzie od niego jaśniejsza, stając się w tym czasie drugim po Księżycu, najjaśniejszym obiektem ziemskiego nieba. Czasu na obserwację mamy niewiele, bo obie planety schowają się za horyzont około godziny 23:00.

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, a mianowicie pogoda. Czy będzie sprzyjająca? Czy chmury popsują nam całe widowisko? Tym razem prognozy są korzystne, szczególnie dla obserwatorów na Pomorzu, Kujawach, Warmii, w Wielkopolsce, Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej.

Na pozostałym obszarze będzie się chmurzyć, ale jest szansa, że zachodnie niebo będzie przynajmniej częściowo prześwitywać. Dlatego nie traćmy nadziei i koniecznie zabierzmy na obserwację aparaty fotograficzne.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas