Życiodajny tlen na komecie 67P
Komety od zawsze fascynowały ludzi. Teraz, gdy mamy możliwość lepiej je zbadać, dzięki najnowszym zdobyczom techniki i misjom kosmicznym, tajemnice które skrywały zaskakują nas jeszcze bardziej. Przypomnijmy, że na komecie 67P/Churiumov-Gerasimenko odkryliśmy lód...
Komety od zawsze fascynowały ludzi. Teraz, gdy mamy możliwość lepiej je zbadać, dzięki najnowszym zdobyczom techniki i misjom kosmicznym, tajemnice które skrywały zaskakują nas jeszcze bardziej.
Przypomnijmy, że na , a na duże pokłady związków organicznych. Teraz dowiadujemy się, że z jądra tej piewszej ulatnia się życiodajny tlen.
Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ustalili, że znajduje się on tam od przynajmniej 4,6 miliarda lat, czyli od czasu gdy powstała kometa.
Ten fakt przeczy teorii jakoby Układ Słoneczny kiedyś był znacznie cieplejszy niż obecnie, ponieważ tlen cząsteczkowy zwyczajnie wyparowałby, a tak się przecież nie stało. Wszystko wskazuje więc na to, że O2 jest bardziej powszechne w kosmosie, niż nam się do tej pory wydawało.
Jakby tego było mało, teraz okazuje się również, że życiodajny tlen znajdował się w Układzie Słonecznym na długo przed powstaniem życia na Ziemi.
Jeśli do tych faktów dołożymy jeszcze związki organiczne, które przenoszą w swoich jądrach komety, to otrzymamy ciekawą hipotezę mówiącą, że gdzieś w naszym Układzie Słonecznym mogło kiedyś lub może teraz jeszcze znajdować się życie, oczywiście oprócz naszej planety.