Jest nowy bon turystyczny. Spędź urlop za grosze na Warmii i Mazurach
Najpierw był Polski Bon Turystyczny, potem pojawił się Podlaski Bon Turystyczny, a teraz przyszedł czas na Warmię i Mazury. Region ten oferuje nie tylko malownicze jeziora, ale i wyjątkowe zabytki -a teraz ogłoszono kiedy turyści będą mogli skorzystać z dopłat w ramach Warmińsko-mazurskiego Bonu Turystycznego, by to wszystko zwiedzić.

Rusza kolejny bon turystyczny. Do Podlasia dołączają Warmia i Mazury
Widząc zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym, woj. podlaskie też postawiło na turystykę - i trafiło w dziesiątkę. Podlaski Bon Turystyczny, skierowany do osób spoza województwa, oferował dofinansowanie od 200 do 400 zł za minimum dwa noclegi. Efekt? Ponad milion osób próbowało wygenerować bon. Wsparcie otrzymało ponad tysiąc turystów, którzy odwiedzili region w kwietniu i maju 2025 roku.
Sukces Podlaskiego Bonu Turystycznego nie umknął uwadze sąsiednich regionów. Dlatego w tym roku nie tylko ruszyła druga tura - na pobyty od czerwca do sierpnia - ale do gry zdecydowało się też wejść kolejne województwo. Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego ogłosił wprowadzenie własnego programu - Mazurskiego Bonu Turystycznego. Pojawiły się już konkrety.

Czy będzie bon turystyczny 2025? Są konkretne daty dla Warmii i Mazur!
27 września, z okazji Światowego Dnia Turystyki, rozpocznie się pilotaż nowego programu wspierającego podróżowanie po Warmii i Mazurach. Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła przetarg na obsługę systemu, który będzie odpowiadał za wydawanie specjalnych bonów turystycznych. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można uzyskać dofinansowanie na co najmniej dwa noclegi, zrealizowane w różnych obiektach, takich jak hotele, apartamenty czy ośrodki wypoczynkowe. Wartość bonu - zależnie od rodzaju miejsca - będzie sięgać od 200 do 500 zł. Według mazury24.eu z programu będą mogli skorzystać zarówno turyści spoza Warmii i Mazur, jak i sami mieszkańcy regionu.
Kiedy spędzimy urlop na Warmii i Mazurach w ramach bonu? Od października do połowy grudnia turyści będą mogli skorzystać z regionalnych bonów w ramach programu pilotażowego. To element większego planu: wydłużenia sezonu turystycznego i pokazania, że Mazury potrafią zachwycać nie tylko latem. Czas sprawdzić, jak wygląda Kraina Wielkich Jezior w jesiennych barwach! Lista obiektów biorących udział w akcji będzie znana po przyjęciu uchwały przez sejmik województwa. Władze planują też już kontynuację Warmińsko-mazurskiego bonu turystycznego - na wiosnę przyszłego roku.

Warmińsko-mazurski bon turystyczny rusza jesienią. Nie tylko żagle i kajaki
Warmia i Mazury to jeden z tych regionów Polski, który nie potrzebuje filtrów ani sloganów - ponad 3 tysiące jezior, zielone lasy, wzgórza i historia obecna w każdym zakątku bronią się same. Gwóźdź programu to jednak oczywiście Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, która co roku przyciąga fanów żagli, kajaków i rowerowych wypadów wokół akwenów. Ponadto miejscowości takie jak Giżycko, Mikołajki czy Mrągowo pełne są sielskich zakątków i zróżnicowanych atrakcji, a liczne szlaki wodne i rowerowe pozwalają odkrywać region z odmiennych perspektyw przez cały rok.
Wśród wielu atrakcyjnych miejsc w woj. warmińsko-mazurskim warto też wymienić:
- Olsztyn - stolica regionu z piękną starówką i XIV-wiecznym Zamkiem Kapituły Warmińskiej, gdzie pracował Mikołaj Kopernik. Na wystawie w zamku jest pokazana m.in. astronomiczna tablica doświadczalna z 1517 r., którą Kopernik własnoręcznie wykonał.
- Zamek w Lidzbarku Warmińskim - perła gotyckiej architektury i ważny punkt na Szlaku Zamków Gotyckich. Ten zamek biskupi z XIV wieku należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków obronnej architektury gotyckiej w Polsce!
- Wilczy Szaniec i kompleks w Mamerkach - historyczne miejsca pełne tajemnic z czasów II wojny światowej, powiązane z przywódcami III Rzeszy. Miejsca są zaadaptowane pod turystów, można nie tylko zobaczyć budowle, ale i poznać związane z nimi dzieje, a nawet legendy - jak ta o Bursztynowej Komnacie.
- Kanał Elbląski i Kanał Mazurski - unikatowe zabytki techniki o fascynującej historii. Można zwiedzić te miejsca, a nawet wybrać się w rejs Kanałem Elbląskim i popłynąć nie tylko po wodzie, ale i po... trawie!
- Skansen w Olsztynku, Mazurolandia z parkiem miniatur i liczne inne muzea, które pozwalają poznać lokalną kulturę i historię.
- Śniardwy - największe jezioro Polski, raj dla żeglarzy i miłośników przyrody.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!