Nawet Trump stracił cierpliwość do Putina. Zachód murem za Ukrainą
Ostatnie dni to seria dobrych wiadomości dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. Najpierw prezydent Donald Trump zapowiedział pierwsze w czasie swojej kadencji bezpośrednie przekazanie broni z amerykańskich magazynów (szacowane na ok. 300 mln USD), a już dowiadujemy się o nowym wsparciu. Wielka Brytania ogłosiła znaczący pakiet pomocy militarnej i gospodarczej dla Kijowa, którego celem jest wzmocnienie obrony powietrznej oraz długoterminowa odbudowa kraju, a Niemcy i Norwegia są gotowe do sfinansowania zakupu kolejnych systemów Patriot.

Od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku Wielka Brytania przeznaczyła na wsparcie Ukrainy już 18,3 miliarda funtów i najwyraźniej nie zamierza zbaczać z tego kursu. Podczas konferencji Ukraine Recovery w Rzymie znowu stanęła po stronie Kijowa i jego walki o przetrwanie, tym razem z pakietem wsparcia wartym aż 2,5 miliarda funtów. Mowa tu nie tylko o funduszach na odbudowę, ale i tysiącach rakiet przeciwlotniczych, zaawansowanych systemach obrony powietrznej oraz pomocy humanitarnej, modernizacji energetyki i rozwoju sektora prywatnego.
Kluczowym elementem porozumienia jest wsparcie w dostarczeniu dwóch systemów obrony powietrznej oraz ponad 5 tysięcy pocisków produkowanych w zakładach Thales w Belfaście. Ten sprzęt ma odegrać decydującą rolę w walce z coraz bardziej brutalnymi i zmasowanymi atakami rosyjskich dronów i rakiet, które od miesięcy pustoszą ukraińskie miasta. Wystarczy tylko przypomnieć o tym ostatnim, przeprowadzonym w nocy z 8 na 9 lipca, który był największym od początku inwazji - Rosja wykorzystała do ataku na miasto Łuck w obwodzie wołyńskim 728 dronów i 13 pocisków.
100-letnia współpraca Wielkiej Brytanii i Ukrainy
Finansowanie opiera się na mechanizmie gwarancji eksportowych UK Export Finance, umożliwiającym Ukrainie zakup brytyjskiego uzbrojenia. To rozwiązanie nie tylko wspiera Kijów, ale także wzmacnia brytyjski sektor obronny, gwarantując miejsca pracy i zwiększając produkcję w lokalnych zakładach zbrojeniowych.
Równolegle Wielka Brytania przeznaczy 283 miliony funtów na bezpośrednią pomoc w latach 2025-2026, środki te zostaną rozdysponowane m.in. na pomoc humanitarną, odbudowę infrastruktury, wzmocnienie odporności energetycznej oraz długoterminowe działania odbudowy.
Ogłoszono także ukierunkowane finansowanie reform w obszarze zarządzania i energetyki oraz milion funtów na projekty związane z zieloną transformacją. Dodatkowo British International Investment wesprze ukraiński sektor prywatny, m.in. inwestując 30 milionów euro w sektor rolno-spożywczy. Program jest częścią ramowej "100-letniej współpracy" między Wielką Brytanią a Ukrainą, obejmującej długoterminową kooperację w zakresie obronności, rozwoju gospodarczego i odbudowy kraju.
Niemcy i Norwegia zapłacą za Patrioty
Podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Ukraina i jej zachodni partnerzy prowadzą intensywne rozmowy na temat zakupu nowych systemów obrony powietrznej, amunicji oraz innego kluczowego uzbrojenia. W centrum dyskusji znajduje się nie tylko pilna potrzeba wzmocnienia ochrony ukraińskich miast i pozycji frontowych, ale też znalezienie źródeł finansowania i producentów gotowych do szybkiej realizacji dostaw.
Rozmowy odbywają się w ramach tzw. Koalicji Chętnych, czyli nieformalnej grupy państw, które od początku wojny dostarczają Ukrainie pomoc wojskową. Zełenski poinformował, że Kijów przekazał sojusznikom zaktualizowaną listę najpilniejszych potrzeb i liczy, że w najbliższym czasie część z tych zamówień zostanie sfinalizowana. Na liście priorytetów niezmiennie królują amerykańskie systemy Patriot oraz pociski przechwytujące, które od 2023 roku stanowią filar ukraińskiej obrony powietrznej.
Liczymy na to, że nasi partnerzy pomogą nam zamknąć niebo. Potrzebujemy nie tylko więcej systemów Patriot, ale również artylerii, nowoczesnych radarów i amunicji. Wszystkiego, co pozwoli utrzymać linie obrony i ochronić miasta przed nieustannymi atakami rakietowymi i dronami
Według źródeł dyplomatycznych Niemcy są gotowe zakupić dwa kolejne zestawy Patriot dla Ukrainy, a Norwegia przygotowuje się do przekazania jednego. Kijów liczy jednak także na aktywniejszy udział USA, które od początku inwazji pozostają największym dostawcą uzbrojenia. Sygnały po spotkaniach z prezydentem Donaldem Trumpem sugerują, że zamrożona wcześniej amerykańska pomoc wojskowa może wkrótce znów płynąć szerokim strumieniem.