120 rocznica urodzin rotmistrza Pileckiego

W 120. rocznicę urodzin Rotmistrza, przypadającą 13 maja, Instytut Pileckiego ogłasza inaugurację Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Nagroda przyznawana będzie corocznie za książki wydane po polsku lub angielsku w trzech kategoriach: naukowa publikacja historyczna, reportaż historyczny oraz książka reporterska ukazująca przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka.

Zdjęcie obozowe rotmistrza Witolda Pileckiego
Zdjęcie obozowe rotmistrza Witolda PileckiegoMuzeum Auschwitzdomena publiczna

W międzynarodowej kapitule nagrody znajdują się uznani historycy, korespondent wojenny i autor biografii Ochotnika do Auschwitz Jack Fairweather, dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oraz reprezentujący Rodzinę Pileckich Krzysztof Kosior, prawnuk Rotmistrza. Nagroda, której partnerem jest Muzeum Auschwitz, dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji Instytut Pileckiego inauguruje Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego i organizuje jej pierwszą edycję. Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto zostanie przyznana nagroda specjalna za książkę, która ukazuje przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka.

Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 75 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę, które zostaną wręczone na uroczystej gali w listopadzie 2021 roku.

Nagroda ma charakter międzynarodowy. We wszystkich kategoriach będą nagradzane książki, które ukazały się w minionym roku w językach polskim lub angielskim.

Bohater

Witold Pilecki urodził się 30 kwietnia 1901 roku kalendarza juliańskiego czyli 13 maja obowiązującego obecnie kalendarza gregoriańskiego w miejscowości Ołoniec w północnej Rosji, w Karelii, niedaleko jeziora Ładoga. Jego ojciec, Julian Pilecki, pracował tam w leśnictwie.

Metrykę chrztu badacze z Instytutu Pileckiego odnaleźli w wyniku kwerendy katalogów archiwów w Petrozawodzku (stolica Karelii), Moskwie oraz Petersburgu. Znajdowała się ona w aktach chrzcielnych petersburskiego kościoła Św. Katarzyny, któremu podlegał Ołoniec. Do momentu odnalezienia metryki chrztu naukowcy mieli wątpliwości co do dokładnej daty urodzenia, dokument potwierdza, że Witold Pilecki na pewno urodził się 13 maja 1901 roku.

Pilecki został ochrzczony 14 maja przez kapucyna, ojca Juwenalisa Jaźwca (1836-1914), imiona świeckie Adolf Jan. Ojciec Juwenalis Był zakonnikiem w klasztorze w Łomży, w 1861 roku został aresztowany w Suwałkach za głoszenie patriotycznych kazań, zesłany do guberni archangielskiej. Posługiwał wśród katolików w guberniach archangielskiej oraz ołonieckiej, głównie wśród zesłańców. Zmarł i jest pochowany w Wilnie.

Wnętrze celi, w której przetrzymywany był rotmistrz Witold PileckiEwa Olow/REPORTEREast News
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas