Choroba Parkinsona może mieć początek w nerkach, sugerują naukowcy
Nowe odkrycia naukowe wskazują, że choroba Parkinsona może rozpoczynać się w nerkach, gdzie dochodzi do gromadzenia się patologicznych białek. Chińscy badacze zaobserwowali, że osoby z problemami nerek częściej chorują na Parkinsona i inne schorzenia neurodegeneracyjne. To przełomowe podejście może wpłynąć na przyszłe metody leczenia związanych z nimi chorób.

Chociaż chorobę Parkinsona wiąże się z uszkodzeniami neurologicznymi mózgu, które pojawiają się przez drastyczny spadek produkcji dopaminy, nowe badanie sugeruje, że może mieć ona swój początek w... nerkach.
Białka zakłócające pracę mózgu
Chińscy naukowcy badali przede wszystkim białka alfa-synukleiny (α-Syn), które są ściśle powiązane z chorobą Parkinsona. Kiedy produkcja tych białek jest nieprawidłowa, powstają skupiska źle sfałdowanych białek, co zakłóca funkcjonowanie mózgu.
Najważniejszym odkryciem jest to, że skupiska α-Syn mogą się gromadzić nie tylko w mózgu, ale i w nerkach. Badacze twierdzą, że te nieprawidłowe białka mogą faktycznie przemieszkać się z nerek do mózgu, prawdopodobnie odgrywając rolę w wywoływaniu choroby.
- Wykazaliśmy, że nerka jest narządem obwodowym, który stanowi źródło patologicznego α-Syn - możemy przeczytać w artykule. - Częstość występowania choroby Parkinsona jest zwiększona u osób z przewlekłą niewydolnością nerek - dodają naukowcy, chociaż wskazują, że podstawowe mechanizmy pozostają nieznane i jest jeszcze wiele do zbadania.
Badając zachowanie białka α-Syn u genetycznie zmodyfikowanych myszy, a także analizując tkanki ludzkie, zespół odkrył nieprawidłowy wzrost α-Syn w nerkach 10 z 11 osób cierpiących na chorobę Parkinsona i inne rodzaje demencji.
To jednak nie wszystko. W innej partii próbek podobne zaburzenia białka stwierdzono u 17 z 20 pacjentów bez problemów neurologicznych, ale z przewlekłą chorobą nerek. To dowodzi, że nerki są miejscem, w którym szkodliwe białka gromadzą się jeszcze zanim rozpocznie się uszkodzenie mózgu.
Chore nerki zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na demencję
Przeprowadzono testy na zwierzętach i okazało się, że myszy ze zdrowymi nerkami usuwały wstrzyknięte grudki α-Syn, a u myszy z niesprawnymi nerkami białka gromadziły się i ostatecznie rozprzestrzeniały do mózgu.
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że białka α-Syn mogą się przemieszczać przez układ krwionośny, co sprawdzili naukowcy. Zmniejszenie tego białka we krwi oznaczało mniejsze uszkodzenia mózgu.
Potrzeba kolejnych badań, aby przyjrzeć się temu zagadnieniu, ponieważ to może ostatecznie pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia choroby Parkinsona i pokrewnych schorzeń neurologicznych. Prawdopodobne jest, że te choroby wywoływane są na wiele sposobów. Poprzednie badania sugerowały, że mogą się one zaczynać w jelitach.