Leczenie choroby Parkinsona. Naukowcy na tropie przełomu

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii poczynili duży krok w odkryciu skutecznego leku na Parkinsona. Znaleźli bowiem zaskakującą mutację mitochondrialnego DNA, które może chronić organizm przed chorobą. Jeżeli odkryją jak ją aktywować, możemy być blisko przełomu.

Naukowcy zrobili krok w leczeniu choroby Parkinsona
Naukowcy zrobili krok w leczeniu choroby Parkinsona123RF/PICSEL
Naukowcy zrobili krok w leczeniu choroby Parkinsona123RF/PICSEL

Odkryta mutacja jest niezwykle rzadka i posiada ją tylko 1 proc. Europejczyków. Objawia się zmienionym wariantem genetycznym w białku określanym jako SHLP2. To tzw. mikroproteina mitochondrialna i już wcześniej została powiązana z ochroną przed chorobami nabywanymi z wiekiem.

Według autorów najnowszych badań odkryta mutacja genetyczna sprawia, że mikroproteina jest bardziej stabilna. Co za tym idzie, pozwala lepiej chronić organizm przed atakiem choroby Parkinsona. Analiza 16 167 osób wykazała, że wśród osób z tą mutacją ryzyko jest o połowę mniejsze, niż normalnie można by się spodziewać.

Zidentyfikowano przykładowo, że poziom SHLP2 wzrasta wraz z rozwojem choroby Parkinsona w organizmie. Sugeruje to, że SHLP2 może odgrywać rolę w walce układu odpornościowego z chorobą Parkinsona.

Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ani czy wariant SHLP2 jest wyłącznie odpowiedzialny za niższe ryzyko choroby Parkinsona. Jest jednak możliwym kierunkiem badań, które mogą doprowadzić do powstania nowych metod leczenia choroby.

Droga ku pokonaniu choroby Parkinsona

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii chcą skupić się na zbadaniu, czy zmiany w mitochondriach mogą mieć dodatkowy wpływ na nasze zdrowie. Mitochondria mają swój własny zestaw materiału DNA, oddzielony od reszty DNA komórki. Być może to właśnie jego zmiany mogą nas zbliżyć do wielu nowych terapii. Jak mówią sami autorzy badania, wiedza, która idzie za zrozumieniem mutacji SHLP2 może naprowadzić na odkrycia innych mutacji występujących w mikroproteinach mitochondrialnych.

- To badanie pomaga nam zrozumieć, dlaczego ludzie mogą zachorować na chorobę Parkinsona i jak możemy opracować nowe terapie tej wyniszczającej choroby - mówi gerontolog Pinchas Cohen z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas