4 tys. lat temu doszło do potężnej erupcji. Zachowały się ślady uciekających ludzi
Podczas modernizacji gazociągu we Włoszech odkryto ślady sprzed ok. 4000 lat, które dokumentują dramatyczną ucieczkę ludzi przed erupcją Wezuwiusza. Zachowane w materiale piroklastycznym odciski stóp związane są z tzw. erupcją Avellino, bardziej katastrofalną od wybuchu z 79 r. n.e., który położył kres Pompejom.
Odciski ludzkich stóp zachowane w osadach piroklastycznych
Podczas prac nad modernizacją gazociągu prowadzonych na terenie kilku włoskich gmin doszło do niemałej liczby odkryć, w tym kilku znalezisk archeologicznych o dużej wartości. Jedną z najciekawszych zidentyfikowanych pozostałości po dawno minionych czasach są dobrze zachowane odciski ludzkich stóp oraz towarzyszące im tropy zwierząt. Odkrycie datowano na epokę brązu.
- Ślady te, odciśnięte w osadach piroklastycznych z erupcji kompleksu wulkanicznego zwanego Somma-Wezuwiusz, stanowią przejmujące świadectwo dramatycznej ucieczki mieszkańców w obliczu furii wulkanu - podaje Nadzór Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu Salerno i Avellino.
4 tys. lat temu doszło do potężnej erupcji. Zachowały się ślady
Ślady stóp mężczyzn, kobiet, dzieci i zwierząt, z których część była boso, a inni nosili podstawowe obuwie, świadczą o masowej ucieczce. Odciski mają zdaniem badaczy około 4000 lat i są zachowane w osadach z tzw. erupcji Avellino (datowanej na około 1995 r. p.n.e.).
Choć wulkan wybuchał wcześniej wielokrotnie, to zdarzenie uznaje się za jedną z pierwszych erupcji Wezuwiusza, która doprowadziła do znaczących zniszczeń osad ludzkich.
Naukowcy są zdania, że erupcja Avellino miała wartość VEI (Indeks Eksplozywności Wulkanicznej) równą 6. To czyni ją większą i bardziej katastrofalną, niż miało to miejsce w przypadku lepiej udokumentowanej erupcji Wezuwiusza z 79 r. n.e., która położyła kres Pompejom i Herkulanum.
Świadectwo zdarzeń sprzed tysięcy lat. Ślady stóp to nie wszystko
Ślady dokumentujące ucieczkę ludności w okresie erupcji Avellino znajdywano już wcześniej, zbiór odkopany podczas modernizacji gazociągu jest kolejnym tego typu odkryciem. W dodatku aktualne badania wykopaliskowe pokazały, że pomimo sporych zniszczeń, jakie wyrządził ok. 4 tys. lat temu wulkan, rejony te szybko zostały ponownie zamieszkane.
Naukowcy znaleźli bowiem m.in. pozostałości wioski pochodzącej z późnej epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Ceramiczne odłamki i pozostałości strukturalne wskazują na dobrze zorganizowaną osadę, która przetrwała stulecia po tej erupcji.
Długa historia zasiedlania terenów wokół Wezuwiusza
Pojawiło się też wiele śladów wskazujących na to, że również w późniejszych wiekach obszar ten był zamieszkały - trafiono m.in. na ślady budowli religijnej oraz składanych ofiar wotywnych, a także na różnorakie pochówki.
Odkrycie tych śladów stóp oraz wielu pozostałości z kolejnych wieków pozwala lepiej zrozumieć, jak starożytne społeczności reagowały na katastrofalne zjawiska naturalne oraz jak ten konkretny region był zasiedlany przez tysiące lat.