​50 milczących Rzymian: Makabryczne znalezisko na południu Anglii

Niezwykłego odkrycia dokonali budowlańcy pracujący w okolicy miasteczka Somerton, w hrabstwie Somerset, w południowo-zachodniej Anglii. Wykopując ziemię pod fundamenty nowego budynku szkoły, natknęli się przypadkiem na cmentarz, jak się później okazało, pochodzący z I wieku n.e. - To największe takie znalezisko w tym rejonie, jedno z najważniejszych odkryć z tamtych czasów - mówią archeolodzy. Szkoła, rzecz jasna, raczej już tam nie powstanie.

Archeologowie nie mogli uwierzyć w rozmiar odkrycia. Wykopano aż 50 grobów z czasów starożytnego Rzymu
Archeologowie nie mogli uwierzyć w rozmiar odkrycia. Wykopano aż 50 grobów z czasów starożytnego RzymuTwitter

W I wieku p.n.e. po podboju Galii Rzymianie obrali na cel dzisiejsze Wyspy Brytyjskie. Wsparcie, jakiego Celtowie udzielali Galom podczas wojen z Republiką oraz cenne zasoby znajdujące się na wyspach były wystarczającymi powodami do inwazji.

Rzymianie stacjonowali tam aż do początku V wieku. Nikogo więc nie dziwią znajdowane od czasu do czasu pozostałości po nich. No, chyba że mają aż takie rozmiary i wagę dla nauki jak to w Somerton.

Archeolodzy pracujący przy wykopaliskach nie mogli doliczyć się, ile osób zostało pochowanych w tym miejscu, gdyż co chwilę ktoś odnajdywał nowe groby. Ostatecznie wykopano aż 50 szkieletów należących najprawdopodobniej do Rzymian zamieszkujących te tereny. Szczątki pochodzą z pierwszego stulecia naszej ery.

W grobach znaleziono wiele rzymskich ozdób i przedmiotów, wskazujących na to, że pochowano tam ważne dla społeczności osoby. Celtyckie nekropolie z wcześniejszych okresów charakteryzowały się dużą liczbą ciał umieszczonych ciasno na małej powierzchni.

W tym przypadku groby rozstawione są bardzo szeroko, a ciała ułożono ostrożnie w pozycji leżącej, co wskazuje na ewidentny wpływ Rzymian.

Badaczy zaskoczyła także sama konstrukcja katakumb, które zostały wydrążone w litej skale - rzecz spotykana wcześniej tylko na kontynencie i wymagająca technologii nieznanej celtyckim plemionom.

- To niezwykle ważne odkrycie - komentuje w wywiadzie dla "Daily Mail" Steve Membery z South West Heritage Trust, ekipy zajmującej się wykopaliskami. - Szczątki pochodzą z okresu, kiedy Rzymianie podbijali ziemie Celtów i wprowadzali swoje obyczaje, które wywarły duży wpływ na dalsze losy Wysp. To jeden z przełomowych momentów w historii tego rejonu, bardzo ważny ze względu na technologiczną, polityczną i kulturową spuściznę Imperium.

Hrabstwo Somerset znajduje się w południowej części Wysp Brytyjskich, gdzie prawie 2 tys. lat temu żyli m. in. Rzymianie
Hrabstwo Somerset znajduje się w południowej części Wysp Brytyjskich, gdzie prawie 2 tys. lat temu żyli m. in. Rzymianiedomena publiczna

***Zobacz także***

Co się stało ze skarbem rosyjskich carów?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas