83 tajemnicze skrzynie znalezione w argentyńskim sądzie. Co skrywają?
Podczas prac związanych z utworzeniem Muzeum Sądu Najwyższego w Argentynie i przeniesieniem tam ważnej historycznej dokumentacji, urzędnicy dokonali niezwykłego odkrycia. To 83 skrzynie dokumentów związanych z nazizmem, które trafiły do kraju w 1941 roku i zdaniem ekspertów mogą zawierać "potencjalnie kluczowe informacje" związane z Holokaustem.

Materiały propagandowe, książeczki członkowskie, osobiste dokumenty związane z Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partią Robotniczą (NSDAP) i wiele innych.
83 skrzynie pełne dokumentów znaleziono właśnie w archiwum argentyńskiego Sądu Najwyższego. To część ładunku, który trafił do Argentyny 20 czerwca 1941 roku na japońskim statku parowym Nan-a-Maru, wysłanym przez niemiecką ambasadę w Tokio. Oficjalnie przesyłka miała zawierać rzeczy osobiste dyplomatów, jednak jej ogromna objętość oraz podejrzana natura wzbudziły czujność służb celnych.
Sekretne przesyłki z 1941 roku
Po przeprowadzeniu losowej kontroli okazało się, że zawierała ona materiał propagandowy związany z narodowym socjalizmem.
Choć Niemcy wywierały presję dyplomatyczną, aby odzyskać paczki, władze Argentyny podjęły decyzję o zabezpieczeniu przesyłki, a sprawa trafiła do sądu.
13 września 1941 roku sąd federalny podjął decyzję o konfiskacie dokumentów, które po kilku dniach trafiły do Sądu Najwyższego. Od tego czasu skrzynie były zapomniane, schowane w piwnicy budynku, aż do odkrycia ich przez pracowników w ramach porządków związanych z przyszłym muzeum.

Potencjał odkrycia
Po otwarciu skrzyń okazało się, że zawartość dokumentów, które zostały zabezpieczone, może dostarczyć istotnych informacji na temat działań propagandowych oraz sieci finansowych związanych z III Rzeszą.
Zawierają one m.in. zapisy dotyczące członków NSDAP oraz innych organizacji powiązanych z III Rzeszą. Mogą również dostarczyć cennych wskazówek na temat międzynarodowych działań propagandowych oraz operacji finansowych prowadzonych przez nazistów zarówno w trakcie, jak i po wojnie.
Teraz, dzięki współpracy z Muzeum Holocaustu w Buenos Aires, rozpoczęto szczegółowy proces inwentaryzacji tych materiałów - zespół historyków, archiwistów i ekspertów zajmuje się ich katalogowaniem, analizą oraz oceną ich znaczenia historycznego.
Tło historyczne. Rola Argentyny po wojnie
Po zakończeniu II wojny światowej wielu wysokiej rangi nazistowskich uciekinierów, jak Adolf Eichmann czy Josef Mengele, znalazło schronienie w Argentynie pod rządami Juana Peróna. Szacuje się, że do kraju mogło uciec nawet 10 tys. zbrodniarzy wojennych oraz innych faszystowskich przestępców wojennych. Ucieczka tych ludzi na południowy kontynent była możliwa dzięki pomocy nie tylko władz Argentyny, ale także międzynarodowych siatek pomagających w organizowaniu tras ucieczek.
Odkrycie dokumentów z lat 40. XX wieku jest niewątpliwie sensacyjnym wydarzeniem, a eksperci podkreślają, że nie jest to tylko kwestia historycznego interesu. Dokumenty mogą pomóc w odsłonięciu dalszych powiązań Argentyny z nazistowskimi strukturami oraz stanowić ważny element w badaniach nad zbrodniami wojennymi i po wojnie. Współpraca Sądu Najwyższego Argentyny z organizacjami zajmującymi się upamiętnianiem Holokaustu oraz z badaczami z całego świata może doprowadzić do odkrycia nowych faktów, które rzucą światło na działania nazistowskich reżimów nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Łacińskiej.