Zbadali niezwykłą broń. Odkrycie przeczy wcześniejszym ustaleniom
Naukowcy z Australii przeprowadzili nowoczesne badania na unikalnych mieczach z Królestwa Dahomeju, historycznego państwa Afryki Zachodniej. Nowe odkrycie przeczy wcześniejszym przekonaniom co do pochodzenia i przeznaczenia niezwykłej broni.

Nieinwazyjne metody badawcze ujawniają tajemnice wiekowych przedmiotów
Rozwój metod badawczych i nowe nieinwazyjne techniki sprawiają, że obiekty, o których dotychczas nie było wiadomo zbyt wiele, ujawniają przed naukowcami swoje tajemnice. Badania przeprowadzone przez naukowców z Australijskiej Organizacji Nauki i Technologii Jądrowej (ANSTO) oraz Uniwersytetu w Sydney przyniosły ciekawe ustalenia na temat niezwykłych mieczy odkrytych w Afryce Zachodniej.
Wykonana przed wiekami broń jest powiązana z historią Królestwa Dahomeju - to historyczne państwo w Afryce Zachodniej, istniejące w latach 1600-1904 na obszarze dzisiejszego Beninu. Najnowsze analizy dotyczą sześciu mieczy z XIX wieku. Miecze z Dahomej mają unikalne cechy estetyczne i konstrukcyjne, inspirowane zarówno lokalnymi, jak i zagranicznymi wzorcami, w tym europejskimi i islamskimi.
Sześć mieczy z Dahomej ponownie zbadano. Unikalna broń
Naukowcy wybrali sześć mieczy i przeprowadzili dokładne analizy. Wykorzystano badania tomografem, rentgenowską dyfraktometrię proszkową i analizę naprężeń. Tomografia ujawniła różnice w porowatości metali użytych do produkcji mieczy. Dyfraktometria umożliwia rozróżnienie związków chemicznych oraz odmian tego samego związku. Pozwala to na identyfikację pigmentów, produktów korozji i innych. Pomiary i analiza naprężeń resztkowych ułatwiają zbadanie m.in. odkształcenia i zużycia oraz różnic w sposobie wytwarzania broni. Na podstawie tych wszystkich analiz wykazano, że wbrew wcześniejszym przekonaniom, miecze te były produkowane lokalnie, a nie importowane.
- Ponieważ królestwo słynęło z importu luksusowych przedmiotów europejskich, celem tego badania było ustalenie dowodów na skład i produkcję mieczy dahomejskich, aby naukowo dowieść, czy były one wytwarzane w Dahomej, czy importowane. [...] Odkrycia sugerują, że pomimo zagranicznych wpływów wzorniczych, te imponujące przedmioty nie tylko zostały wykonane w Afryce, ale prawdopodobnie wytworzono je z lokalnie wytopionego żelaza - przekazał Ron Lawrence Anderson i inni w publikacji dostępnej na łamach "Heritage".

Specjalna technika kucia i rytualne przeznaczenie mieczy
Według badaczy analizy przynoszą dowodów, że w Afryce Zachodniej w XIX wieku używano różnych materiałów i technik obróbki metalu, by wyprodukować zróżnicowaną broń. Badania podkreślają zaawansowanie technologiczne i rzemieślnicze afrykańskich kowali oraz wykorzystywanie prawdopodobnie specjalnej, dahomejskiej metody kucia, bo nie była ona obserwowane w innych regionach.
Archeolodzy, którzy brali udział w badaniach, poinformowali, że miecze były przedmiotami rytualnymi, prawdopodobnie związanymi z magiczno-religijnymi obrzędami. Odkrycia mają istotne znaczenie dla dalszych badań nad tym historycznym królestwem.