Archeolodzy znaleźli w Turcji prawdziwy skarb. To rzadkie zabytki starożytności

Grupa tureckich archeologów dokonała sensacyjnego odkrycia w zachodniej Turcji. Podczas wykopalisk znaleźli dziewięć głów starożytnych greckich bogów i półbogów oraz prawie nienaruszoną statuę, mające blisko 2000 lat.

  • Relikty przeszłości znaleźli tureccy archeolodzy z Uniwersytetu Kütahya Dumlupınar, podczas wykopalisk w ruinach starożytnej metropolii Aizanoi, znajdujących się na terenie miasta Çavdarhisar.
  • Znalezisko zawierało dziewięć głów, będących fragmentami posągów greckich bogów i półbogów oraz 210-centymetrową prawie nienaruszoną statuę.
  • Archeolodzy są zachwyceni stanem odkrytych głów i w szczególności statuy. Oceniają przy tym, że znaleziska mogą mieć około 2000 lat.

Niezwykłe znaleziska ze starożytnego miasta

W znalezionych głowach archeolodzy rozpoznali na razie podobizny Erosa (boga miłości), Dionizosa (boga winorośli, zabaw i płodności) oraz Heraklesa (półboga i herosa w greckiej mitologii).

Reklama

Archeolodzy próbowali na początku dopasować głowy do niekompletnych posągów znalezionych kilka lat wcześniej. Niestety żadne do siebie nie pasowały. Turcy są jednak przekonani, że gdzieś na terenie ruin Aizanoi znajdą fragmenty posągów, pasujące do dopiero co odkrytych głów.

Niemniej większym zainteresowaniem archeologów cieszy się 210-centymetrowa statua, która ma bardzo małe uszkodzenia. Dalsze badania mają dokładnie zbadać, kogo ona przedstawia. W kręgu podejrzanych jest jeden z greckich bogów, ważna persona z regionu Aizanoi bądź heros z greckiej mitologii.

Tureccy archeolodzy zakładają, że zarówno znalezione głowy, jak i statua mogą mieć od 1800 do 2000 lat. Są to kolejne skarby przeszłości znalezione w ruinach Aizanoi. Jak podkreślają badacze, praktycznie codziennie można się tam natknąć na starożytne artefakty. W zeszłych latach znajdowali już pozostałości po marmurowych statuach, gdzie niektóre według szacunków mogły mieć nawet 3,5 metra.

Historia Aizonai sprawia, że jego ruiny są jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Turcji. Nowe odkrycie tureckich archeologów potwierdza, jak istotnym miejscem było ono dla starożytnej kultury.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Turcja | starożytność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy