Odkrycie archeologiczne przy grobie kobiety, która miała asystować przy narodzinach Chrystusa

Archeolodzy odnaleźli przedmioty pozostawione przez pielgrzymów, którzy przybyli do groty kobiety, która odegrała ważną rolę w życiu Chrystusa. Jej postać usunięto z Nowego Testamentu używanego przez kościoły zachodnie.

We wtorek Izrael pokazał lampy pielgrzymów oraz inne znaleziska z tzw. Grobowca Salome. To miejsce pochówku, które zostało nazwane na cześć kobiety, która miała być związana z narodzinami Chrystusa.

Sam grobowiec został odkryty przez złodziei na terenie obecnego Parku Narodowego Lakisz, na zachód od Jerozolimy, w latach 80. W wyniku późniejszych prac archeologicznych odkryto żydowską komorę grobową pochodzącą z okresu rzymskiego, która została przejęta przez Chrześcijan w czasach bizantyjskich i przyciągała wiernych do okresu wczesnego Islamu.

Podczas prac archeolodzy odkryli wewnątrz inskrypcja, które wskazywały, że grota poświęcona była Salome, postaci związanej z narodzinami Jezusa Chrystusa we wschodniej tradycji prawosławnej.

Postać usunięta z Nowego Testamentu

Reklama

Niezwykle ważna rola Salome opisana została w Ewangelii św. Jakuba - tekście usuniętym z Nowego Testamentu używanego przez wiele kościołów zachodnich. Sama kobieta miała asystować przy narodzinach Chrystusa. —  Kult Salome należy do szerszego zjawiska, dzięki któremu chrześcijańscy pielgrzymi z V wieku spotykali i uświęcali miejsca żydowskie — powiedział zespół wykopalisk.

Poza grotą znaleziono także pozostałości dziedzińca z kolumnadą o powierzchni 350 metrów kw. Wokół dziedzińca natomiast odnaleziono miejsca, gdzie sprzedawano gliniane lampy i inne przedmioty dla pielgrzymów pochodzące jeszcze z IX wieku, czyli 200 lat po tym jak teren został podbity przez muzułmanów. — Interesujące jest to, że niektóre inskrypcje zostały napisane po arabsku, podczas gdy wierzący chrześcijanie nadal modlili się w tym miejscu — podsumowali archeolodzy.

Przeczytaj także:

Ukraińcy dokonali sensacyjnego odkrycia. Mogą to być pozostałości rzymskiej osady

Sensacja w Turcji: Archeolodzy twierdzą, że mogą znaleźć Arkę Noego

Chcą odbudować zaginione miasto. Niezwykły plan naukowców z Yale

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy