Budowa metra w Warszawie. Archeolodzy odnaleźli pomieszczenia pod ziemią

Podczas prac nad budową metra w stolicy archeolodzy znaleźli pomieszczenia, prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. Spodziewają się, że znalezisk, w tym znacznie starszych, może być więcej.

Kolejne odkrycia archeologiczne w Warszawie.
Kolejne odkrycia archeologiczne w Warszawie.Urząd m.st. Warszawy/Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie123RF/PICSEL

Na terenie inwestycji oprócz pracowników budowlanych czy geodetów, często można spotkać jeszcze jedną ekipę. Często wyróżniają się odblaskowymi koszulkami z napisem "Archeolog". Ich praca jest niezbędna, aby ocenić znalezione pozostałości dawnych czasów, wydobyć je lub pomierzyć, udokumentować i nadzorować przykrycie materiałem (tak, nie zawsze mury się odkrywa, czasem ponownie się je zakopuje).

Archeolodzy czuwają również nad budową metra w Warszawie. Udało im się znaleźć liczne cenne, wiekowe skarby.

Warszawa: Archeolodzy znaleźli pomieszczenia pod ziemią

Archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego działają m.in. nad budową bemowskiego odcinka II linii metra. Gdy zajrzeli pod ziemię w miejscu, gdzie powstaje Stacja Techniczno-Postojowa Karolin, w zachodnim fragmencie odkryli pomieszczenie. To najprawdopodobniej piwniczka, która była odrębną ceglaną konstrukcją. Na mapie z 1931 roku widoczne są dwa budynki Folwarku Karolin.

Plan odkrytej piwniczki
Plan odkrytej piwniczkiUrząd m.st. Warszawy/Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawiemateriały prasowe
Składały się na nią pomieszczenia o kolebkowym sklepieniu, oddzielone murowanymi ścianami z łukowatym przejściem. Do jednej ze ścian przylega tzw. komin. Na jego wewnętrznej ścianie archeolodzy znaleźli pozostałości po metalowych stopniach, które najprawdopodobniej służyły do wchodzenia i wychodzenia. Ściany tzw. komina były okopcone.
Informuje Urząd m.st. Warszawy

Archeolodzy niemal pewni: Teren może skrywać jeszcze wiele skarbów

W miejscach, gdzie na początku XX wieku były folwarki, mogą znajdować się również narzędzia rolnicze, ozdoby lub naczynia, a na dawnych dobrach wsi Mory nawet późnośredniowieczna ceramika.

Nadzieje na ciekawe znaleziska są również pod ziemią na terenie budowanych stacji Lazurowa, Chrzanów, oraz Karolin.

- Doświadczenie z budowy poprzednich odcinków warszawskiego metra mówi, że jest spora szansa na znaleziska prehistoryczne - np. szczątki mamuta czy słonia leśnego - dodaje Urząd m.st. Warszawy

Obecnie na trasie trwają prace przygotowawcze przed drążeniem tuneli. Ogromne tarcze wiertnicze TBM rozpoczną prace w przyszłym roku. Na budowanym odcinku znajdą się trzy stacje. Prace mają się zakończyć w październiku 2025 roku.

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas