Co za odkrycie! Szczątki rzymskiego żołnierza z początku n.e.
Archeolodzy odkryli w Holandii unikalny grób rzymskiego żołnierza, rzucając światło na obecność tej starożytnej cywilizacji w regionie. Naukowcy twierdzą, że należał on do żołnierza znanego jako „Flaccus”, który żył na samym początku naszej ery.
Wystarczy spojrzeć na mapę Cesarstwa Rzymskiego w momencie śmierci cesarza Trajana w 117 r. n.e., żeby przekonać się, jak ogromny był jego zasięg terytorialny. Dokładne prześledzenie, kiedy imperium dołączało do niego kolejne obszary i zasiedlało je, jest zadaniem bardzo trudnym i nie zawsze możliwym. To dlatego takie odkrycia, jak to, którego dokonano ostatnio podczas wykopalisk ADC ArcheoProjecten na rynku miejskim w holenderskim Heerlen, są tak ważne.
Zespół archeologów znalazł tam coś, co początkowo wyglądało na piwnicę. Po dalszych badaniach eksperci odkryli jednak w środku kawałki brązu, naczynia ceramiczne, misy i talerze, a co najważniejsze ludzkie szczątki, co jasno dało im do zrozumienia, że natknęli się na starożytny grobowiec. Jak wynika z oświadczenia miasta Heerlen, szybko udało się też ustalić, do kogo należał.
Tu spoczywa Flaccus
Kluczową wskazówkę zawierały gliniane misy, ponieważ na ich bokach wyryto skrót „FLAC” - to skrót od pseudonimu “Flaccus”. Oprócz miski archeolodzy znaleźli też osobistą skrobaczkę do skóry z brązu i cztery różne talerze - ceramika pochodząca z Włoch potwierdziła, że jej właściciel był rzymskim żołnierzem.
Analiza miejsca pochówku pozwoliła badaczom datować to odkrycie na "rok 0", czyli początek naszej ery i uznać za „najbardziej unikalny dowód rzymskiego zamieszkiwania w tym miejscu”. Naukowcy wskazują, że nigdy wcześniej nie znaleźli w regionie grobu z tego okresu, któremu towarzyszyłoby imię czy pseudonim.
Dziś odnaleziono dowody na obecność osadnictwa rzymskiego z czasów cesarza Augusta. Jest to unikatowe odkrycie, które nie tylko przybliża nam naszą przeszłość, ale także podkreśla, jak wyjątkowa jest historia rzymskiego Heerlen w kontekście Holandii
Historia rzymskiego osadnictwa w Holandii
Jak podali archeolodzy, grób został odkryty podczas wykopalisk na placu Raadhuisplein, rynku miejskim w Heerlen, który znajdował się w pobliżu historycznych dróg Via Belgica i Via Traiana i był kluczowym punktem w centrum rzymskiego osiedla Coriovallum.
Wyróżniało się ono rozbudowaną rzymską łaźnią - najstarszym kamiennym budynkiem w Holandii, wybudowanym około 40 roku n.e. Budowla obejmowała również restaurację i bibliotekę, co sugeruje, że było to miejsce spotkań pełniące wiele funkcji w czasach rzymskich.
Najświeższe odkrycia mogą dostarczyć nowych informacji na temat historii osadnictwa w mieście. Wcześniejsze wykopaliska w tym regionie, podczas których znajdowano fragmenty ceramiki, nie były bowiem jednoznaczne - istniała możliwość, że artefakty te zostały porzucone podczas podróży, grób Flaccusa rozwiewa jednak wszystkie wątpliwości.