StoneTech 2.0. Wielki skok technologiczny 900 tys. lat temu
Najwcześniejsze znane narzędzia kamienne odnalezione przez naukowców pochodzą sprzed niemal 3 milionów lat. Były wytwarzane przez dawnych hominidów w całej Afryce i z grubsza rzecz ujmując, były wynikiem obijania jednego kamienia drugim. Powstałe wówczas odłamki małe ostre krawędzie, które można było dalej udoskonalać lub używać m.in. do polowania i innych czynności. Z czasem narzędzia zaczęto udoskonalać, wykorzystując także kości i drewno. Co więcej, uzyskane przedmioty były coraz lepiej wykonane, charakteryzowały się np. większą symetrią.
W El Barranc de la Boella w północno-wschodniej Hiszpanii odkryto przedmioty sprzed 900 tys. lat, które świadczą o prawdziwym skoku technologicznym, który nastąpił przed ewolucyjnym rozdzieleniem się współczesnych ludzi od neandertalczyków. Narzędzia były najprawdopodobniej używane przez naszych wspólnych przodków.
Skok technologiczny sprzed niemal miliona lat
Przeprowadzone analizy wykazały, że w sposobie kucia narzędzi można wskazać pewne powtarzalne sekwencje. Oznacza to, że twórcy używali wspólnego szablonu, aby osiągnąć jak najbardziej spójne rezultaty. Starożytni wytwarzali także większe narzędzia i dostosowywali je do konkretnych celów. Razem cechy te wskazują na „wysoki poziom przewidywania i planowania”, jak wskazali naukowcy w czasopiśmie Journal of Paleolithic Archeology.
Nasi przodkowie żyjący w El Barranc de la Boella na początku środkowego plejstocenu stworzyli niezwykle szczegółowy proces, obejmujący transport lokalnych materiałów i przeróbkę ich na topory czy kilofy. Dostosowywali także materiał do konkretnego wyrobu, np. używali krzemienia do mniejszych narzędzi, a łupków do większych przedmiotów.
— Barranc de la Boella jest wyjątkowym świadectwem przemian technologicznych, jakie zaszły w Europie wśród hominidów, w czasach, gdy narzędzia nie były tylko użytkowe, ale wymagały także zaawansowanego planowania i bardziej efektywnego wykorzystania zasobów — mówi Diego Lombao, jeden z autorów badania.
Nowe techniki wytwarzania narzędzi to efekt migracji
Podczas badań zwrócono uwagę, że nowe techniki wytwarzania narzędzi pojawiły się nagle w regionie. To sugeruje, że związane są nie z rozwojem na poziomie lokalnym, a migracjami. Przedmioty wykazują duże podobieństwo choćby do odkryć w El-Ubeidiya - stanowisku archeologicznymw dolinie Jordanu, na południe od Jeziora Tyberiadzkiego.
Zakładamy, że El Barranc de la Boella może być świadectwem wczesnego rozproszenia się ludu acheulskiego z Afryki, które miało miejsce około 1,4 miliona lat temu – piszą badacze.
Odnalezione narzędzia są dla badaczy przeszłości niezwykle istotne, ponieważ stanowią wczesny dowód takich zdolności poznawczych jak przewidywanie i planowanie.
Zobacz również:
– To pokazuje nam, że innowacje technologiczne nie występowały liniowo, ani nie były całkowicie nagłym skokiem, ale były wynikiem wielu fal rozproszenia populacji i stopniowego napływu do Europy nowych zachowań z Afryki – dodaje Diego Lombao
Źródło: Sciencealert.com
Literatura:Lombao, D., Morales, J.I., Mosquera, M. et al.J Paleo Arch, Beyond Large-Shaped Tools: Technological Innovations and Continuities at the Late Early Pleistocene Assemblage of El Barranc de la Boella (Tarragona, Spain). 7, 25 (2024). https://doi.org/10.1007/s41982-024-00189-9