Czarna komedia ze zwłokami Chaplina
Dokładnie 32 lata temu, 2 marca 1978 r., Polak i Bułgar wykradli z grobu na jednym ze szwajcarskich cmentarzy trumnę. W środku niej znajdowały się zwłoki nie byle kogo, bo samego Charliego Chaplina. Porywacze zażądali za zwrot ciała pokaźnego okupu...
Charles "Charlie" Spencer Chaplin - brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta, producent oraz kompozytor muzyki filmowej - w dalszym ciągu jest jedną z najlepiej rozpoznawanych postaci światowego kina. Choć od momentu jego aktorskiego debiutu minął już blisko wiek, grana przez niego postać Trampa - niskiego włóczęgi z manierami dżentelmena, ubranego w przyciasną marynarkę, za duże spodnie i olbrzymie buty, z nieodłącznym melonikiem, bambusową laseczką i wąsikiem - także dziś wywołuje salwy śmiechu.
Życie nie zawsze do śmiechu
Osobiste życie Chaplina nie było jednak tak śmieszne, jak jego filmy. Jego rodzice tuż po narodzinach Charlesa (16 kwietnia 1889 r.) rozwiedli się i jako małe dziecko trafił on z matką, także aktorką, do przytułku. Często chorował. Mimo to już w wieku 5 lat występował na teatralnych deskach, gdzie zastępował schorowaną - nie mniej niż o sam - matkę. Potem wyjechał do USA, gdzie dzięki swoim umiejętnościom improwizatorskim zdobył - dość przypadkowo, gdyż kreacja Trampa została wymyślona przez niego na poczekaniu - sławę. Sukces aktorski, a potem także reżyserski, i związane z nimi popularność oraz pieniądze, nie sprawiły, że Chaplinowi żyło się łatwiej. Wręcz przeciwnie, mnożyły się oskarżenia o pedofilię, sprzyjanie komunistom... Po tym, jak władze USA odmówiły mu wydania ponownej wizy, osiedlił się z rodziną w Szwajcarii. Zmarł w Boże Narodzenie 1977 r., w Corsier-sur-Vevey, wiosce nad Jeziorem Genewskim. Pochowano go na miejscowym cmentarzu, skąd dwa miesiące później trumna z jego ciałem zniknęła z grobu...
Tysiące dolarów za ciało Chaplina
Z wdową po Chaplinie skontaktowała się telefonicznie osoba, która zażądała 600 tys. dolarów za zwrot zwłok. Mężczyzna ten mówił z mocnym słowiańskim akcentem. Oona Chaplin, która była czwartą żoną Charliego, odmówiła zapłaty okupu twierdzą, że jej mąż uznałby takie żądania za "absurdalne". Wielotygodniowe rozmowy telefoniczne, które prowadziła także córka Chaplina - Geraldine, nie przynosiły efektów. Osoby, które ukradły trumnę ze zwłokami słynnego aktora, zniecierpliwione czekaniem zaczęły nawet grozić dwójce najmłodszych, spośród ósemki dzieci Charliego i Oony.
W trakcie dwumiesięcznego śledztwa policja podsłuchiwała telefon w domu Chaplinów oraz obserwowała ponad 200 budek telefonicznych w regionie. Działania te wystarczyły, by doprowadzić śledczych do dwóch mechaników samochodowych: Polaka Romana Wardasa oraz jego bułgarskiego pomocnika - Gantscho Ganeva. Porywacze zostali aresztowani 17 maja 1978 r. i jeszcze tego samego dnia wskazali policjantom miejsce, gdzie zakopali trumnę z ciałem Charliego Chaplina - w polu kukurydzy, niespełna dwa km od domu Chaplinów w Corsier-sur-Vevey.
Historia kradzieży trumny...
...ze zwłokami Chaplina została opowiedziana także w czarnej komedii - "Charles Chaplin's body":
Tylko dla zysku
W grudniu 1978 r. Wardas i Ganev zostali skazani za zbezczeszczenie zwłok oraz próbę wymuszenia. Imigranci z Europy Wschodniej tłumaczyli, że wykradli trumnę z ciałem sławnego aktora i reżysera, gdyż liczyli, że okup, jaki zapłaci za nią rodzina, rozwiąże ich problemy finansowe. Polaka, który był inspiratorem i mózgiem całej operacji, skazano na cztery i pół roku ciężkich robót. Natomiast Bułgarowi, który był opóźniony w rozwoju - i jak wnioskowała obrona - miał zaburzone postrzeganie dobra i zła, wymierzono karę 18 miesięcy w zawieszeniu. W trakcie procesu Wardas przyznał, że na pomysł wykradzenia trumny wpadł po przeczytaniu artykułu prasowego opisującego podobne zdarzenie we Włoszech.
Zwłoki Charliego Chaplina pochowano ponownie na cmentarzu w Corsier-sur-Vevey tylko w lepiej zabezpieczonym przed kradzieżą grobie. Trumnę ze szczątkami słynnego Trampa przykrywa obecnie betonowy blok o grubości 1,8 m.
Marcin Wójcik