Fontanelle: Mroczny cmentarz wykuty w skale

Jednym z najmroczniejszych miejsc w Neapolu jest cmentarz Fontanelle. W tym dawnym kamieniołomie znajdują się szczątki ofiar epidemii i kataklizmów, które nawiedzały miasto. Poukładane równo koło siebie czaszki stanowią osobliwy widok.

Czaszki z cmentarza Fontanelle w Neapolu
Czaszki z cmentarza Fontanelle w NeapoluWikipediamateriały prasowe

Historia cmentarza Fontanelle sięga XVI wieku. Do jego powstania przyczyniły się dwa czynniki - przepełnienie kościelnych krypt oraz zakaz chowania zmarłych wewnątrz murów miasta. Szczątki zaczęto przenosić do opuszczonego kamieniołomu.

Najwięcej osób pochowanych na tym cmentarzu to ofiary tragedii, jakie nawiedzały miasto - epidemii cholery czy trzęsień ziemi. Składano tam też ciała ubogich mieszkańców. Groty cmentarza wypełniają kości ok. 40 tys. anonimowych ludzi. To miejsce Roberto Rosselini uwiecznił w słynnym filmie "Podróż do Włoch" (1954).

"Położony w samym sercu Neapolu, wyznacza granicę pomiędzy światem żywych i umarłych. Wystarczy oddalić się od zgiełku ulic, od megafonów dostawców owoców i warzyw, od skuterów sunących pomiędzy samochodami, aby dotrzeć do rejonu gdzie znajduje się Kościół Najświętszej Maryi Panny od Carmine. Na prawo od Kościoła znajduje się cmentarz Fontanelle. Mieści się w starym kamieniołomie tuf. Katedra pod ziemią zawieszona pomiędzy ciemnością, a wiązkami światła przez nie przechodzącymi. Tu znajdują się kości i czaszki ok. 40 tysięcy anonimowych ludzi. W tym miejscu ciszy, śmierć nie jest już nie do pokonania : opiekującymi się zmarłymi są tzw. Capuzzelle" - dowiadujemy się z relacji na stronie "Paranormalni.pl".

W Fontanelle znajdują się czaszki około 40 tysięcy anonimowych ludzi
W Fontanelle znajdują się czaszki około 40 tysięcy anonimowych ludziGetty Images

Z czasem w Neapolu rozwinął się osobliwy kult dusz czyśćowych połączony z adopcją czaszek.

"Wybrana przez wiernego anonimowa czaszka, po umyciu, wyczyszczeniu i, a jakże, wycałowaniu, spoczywała na białej chusteczce otoczona kwiatami i różańcem. Często przenoszono ją do specjalnej kasetki-domu ze szklaną szybą i wyrytym nazwiskiem jej +rodzica+ oraz datą adopcji. W roku 1969 arcybiskup Neapolu zamknął cmentarz, stwierdzając, że kult dusz czyśćowych jest bliski fetyszyzacji" - pisze w swojej książce "Włosi. Życie to teatr" italianista Maciej A. Brzozowski.

Kilkanaście lat temu władze miasta zadecydowały o przeprowadzeniu remontu nekropolii i udostępnieniu jej zwiedzającym. Remont zakończył się w 2006 roku, ale po protestach mieszkańców cmentarz ponownie zamknięto na cztery lata. Od 2010 roku Fontanelle dostępny jest już dla turystów bez żadnych ograniczeń. Wstęp jest bezpłatny.

Cimitero delle Fontanelle
INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas