Graffiti starożytnego pasterza ujawnia pradawną tajemnicę zaginionej świątyni
Naukowcy natrafili na starożytną zagadkę detektywistyczną związaną z zaginioną świątynią znajdującą się na miejscu Partenonu. Wszystko zaczęło się od odkrycia tajemniczego graffiti sprzed wieków.
Na północ i wschód od Vari w Attyce znajduje się ponad 2000 rytów naskalnych wyrzeźbionych na marmurowych skałach. Datowane są one na VI wiek p.n.e. i zostały wykonane przez dawnych pasterzy.
Pradawne graffiti ujawnia prawdę o Akropolu
Wśród licznych rytów uwagę badaczy przykuł wyjątkowy ryt, który przedstawia rysunek świątyni z napisem "Hekatompedon". Naskalny obraz został podpisany przez niejakiego Mikona. Rysunek jest prostym szkicem budynku, lecz archeolodzy wskazują, że może on przedstawiać zaginioną świątynię.
Rysunek przedstawienia fasadę budynku z pięcioma kolumnami - jest to rzadkością w architekturze greckiej. Z kolei wystające elementy i poziome linie sugerują szkic dwustopniowej krepidomy (najniższa, widoczna część świątyni greckiej).
Badacze uważają, że Mikon był lokalnym pasterzem, który najprawdopodobniej zrobił niezwykłe graffiti podczas wypasania swoich stad. Wykorzystał w swojej twórczości starożytną wersję alfabetu greckiego, dzięki czemu można wydatować ryt na VI w. p.n.e.
Z kolei napis "Hekatompedon" oznacza "100-stopniowy". Nazwa ta wskazywała na budowlę o ogromnych rozmiarach, często odnosiła się także do dużych świątyń. Według badaczy Mikon chciał przedstawić jedną z budowli na Akropolu w Atenach. Sam rysunek ma być co najmniej 50 lat starszy niż Partenon, który powstał około 450 r. p.n.e.
Część archeologów uważa, że przed Partenonem istniały na Akropolu jeszcze starsze świątynie. Ich istnienie zostało zatarte przez najazd armii perskiej, która miała zburzyć wszystkie budowle w 480 r. p.n.e.
Istnieją także Dekrety Hekatompedona, inskrypcje datowane na około 485 r. p.n.e. wskazujące, że w świątyniach istniały specjalne pomieszczenia, gdzie przechowywano skarby ofiarowane bogom. Mają one potwierdzać, że termin "Hekatompedon" był używany na określenie specyficznej i sakralnej części Akropolu.
Archeolodzy podkreślają, że odnalezione graffiti ma ogromne znaczenie historyczne i zdradza wielką tajemnicę Akropolu. Ma ono przedstawiać najwcześniejsze epigraficzne poświadczenie terminu Hekatompedon. Jednocześnie badacze wskazują, że wbrew temu co się powszechnie uważa, starożytni greccy pasterze potrafili zarówno pisać, jak i czytać.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym American Journal of Archaeology.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!