Grecja: Odkryto jedne z najstarszych śladów człowieka w Europie

W Grecji odkryto właśnie zaskakujące stanowisko archeologiczne sprzed 700 tysięcy lat. Skrywające się w nim skarby stanowią rewolucję dla tego bogatego w zabytki kraju.

W ciągu pięciu lat greccy archeolodzy wraz z międzynarodową grupą ekspertów pracowali w pocie czoła, przeszukując podziemia kopalni w mieście Megalopolis na południu Grecji. Ciężka praca opłaciła się, gdyż pozwoliła zidentyfikować pozostałości w aż pięciu różnych stanowiskach archeologicznych. Szczególnie jednak zaskakują rzeczy wykopano na stanowisku Kyparissia 4. Przed pracami znajdowała się aż 70 metrów pod powierzchnią gruntu.

Historia na Grecji starsza niż myśleliśmy

Po odkopaniu znaleziono w niej pozostałości wymarłych zwierząt oraz kamiennych narzędzi z okresu niższego paleolitu. Po wstępnej analizie okazało się, że te narzędzia mają aż 700 tysięcy lat. Archeolodzy podejrzewają, że zostały wytworzone przez dawnego kuzyna współczesnego człowieka, hominida z gatunku Homo antecesor. Tym samym jest to najstarszy dowód na występowanie praprzodka człowiek na terenie Grecji.

Reklama

Odkrycie wskazuje na to, że Grecja tak często uważana za jedną z kolebek europejskiej cywilizacji, miała jeszcze większy wpływ na historię naszego kontynentu, niż nam się wydawało. Możliwe, że terytorium współczesnej Grecji było miejscem rozwoju przemysłu kamiennego w Europie. Badacze zaznaczają bowiem, że samo stanowisko posiada charakterystykę miejsce przemysłu narzędziowego z okresu paleolitu.

Greccy archeolodzy podkreślają, że ich znalezisko może pokazać zarówno jeszcze większe znaczenie ich regionu w rozwoju cywilizacji, jak i pomóc w lepszym zrozumieniu migracji człowieka oraz jego przodków w Europie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: archeologia | odkrycie archeologiczne | Grecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy