Jest starsze niż imperium Inków. Odkryto święte miejsce pochówku
Zespół peruwiańskich i japońskich archeologów odkrył w północnym Peru przedhiszpańskie stanowisko archeologiczne poświęcone kultowi przodków, obejmujące komory grobowe, szczątki ludzkie i ofiary ceramiczne.
Kiedy myślimy o historycznych cywilizacjach Ameryki Południowej, do głowy najczęściej przychodzą nam Majowie czy Inkowie, ale w rzeczywistości spuścizna tego regionu jest przecież zdecydowanie bogatsza. Zespół archeologów odkrył właśnie w północnym Peru stanowisko archeologiczne poświęcone kultowi przodków, potwierdzające istnienie kultury Wari. To cywilizacja przedinkaska, rozwijająca się w latach 500-1000 n.e. w rejonie Andów i wybrzeża dzisiejszego Peru, która słynęła ze stosowania pół tarasowych, dzięki czemu radziła sobie ze skutkami katastrofalnych powodzi wywoływanych przez El Niño oraz susz.
Wari mieli przejąć tę technologię od zamieszkującej wcześniej te obszary kultury Huarpa, ale ostatecznie nawet te umiejętności nie wystarczyły, aby wygrać z żywiołem i ok. 1000 rok stolica cywilizacji wyludniła się, a na scenę zaczęli wkraczać Inkowie. Dotąd najważniejszych informacji na temat kultury Wari dostarczyła polsko-peruwiańska wyprawa z 2013 roku, która odkryła mauzoleum zawierające m.in. szczątki trzech królowych Imperium Tiwanaku-Wari oraz 1200 rozmaitych artefaktów. Teraz w ramach Projektu Badań Archeologicznych (PIA) Terlen-La Bomba dokonano zaś kolejnego ważnego odkrycia, a mianowicie świętego miejsca pochówku.