Jest starsze niż imperium Inków. Odkryto święte miejsce pochówku

Zespół peruwiańskich i japońskich archeologów odkrył w północnym Peru przedhiszpańskie stanowisko archeologiczne poświęcone kultowi przodków, obejmujące komory grobowe, szczątki ludzkie i ofiary ceramiczne.

Zespół peruwiańskich i japońskich archeologów odkrył w północnym Peru przedhiszpańskie stanowisko archeologiczne poświęcone kultowi przodków, obejmujące komory grobowe, szczątki ludzkie i ofiary ceramiczne.
O cywilizacji Wari wciąż wiemy niewiele. Nowe odkrycie dostarcza ciekawych informacji /AFP PHOTO / PERUVIAN MINISTRY OF CULTURE /East News

Kiedy myślimy o historycznych cywilizacjach Ameryki Południowej, do głowy najczęściej przychodzą nam Majowie czy Inkowie, ale w rzeczywistości spuścizna tego regionu jest przecież zdecydowanie bogatsza. Zespół archeologów odkrył właśnie w północnym Peru stanowisko archeologiczne poświęcone kultowi przodków, potwierdzające istnienie kultury Wari. To cywilizacja przedinkaska, rozwijająca się w latach 500-1000 n.e. w rejonie Andów i wybrzeża dzisiejszego Peru, która słynęła ze stosowania pół tarasowych, dzięki czemu radziła sobie ze skutkami katastrofalnych powodzi wywoływanych przez El Niño oraz susz.

Reklama

O cywilizacji Wari wciąż wiemy niewiele

Wari mieli przejąć tę technologię od zamieszkującej wcześniej te obszary kultury Huarpa, ale ostatecznie nawet te umiejętności nie wystarczyły, aby wygrać z żywiołem i ok. 1000 rok stolica cywilizacji wyludniła się, a na scenę zaczęli wkraczać Inkowie. Dotąd najważniejszych informacji na temat kultury Wari dostarczyła polsko-peruwiańska wyprawa z 2013 roku, która odkryła mauzoleum zawierające m.in. szczątki trzech królowych Imperium Tiwanaku-Wari oraz 1200 rozmaitych artefaktów. Teraz w ramach Projektu Badań Archeologicznych (PIA) Terlen-La Bomba dokonano zaś kolejnego ważnego odkrycia, a mianowicie świętego miejsca pochówku.

Jak wyjaśniają badacze, na miejscu odnaleziono dwie komory grobowe z dołami, w których można było umieszczać mumie i ofiary dla przodków. Każda z komór grobowych ma dwa poziomy i w obu dostępnych jest pięć nisz w ścianach, w których znajdują się ofiary, takie jak muszle mięczaków, fragmenty ceramiki oraz trójnóg z trzema stożkowymi wspornikami.

Znaleziono także paczkę zawierającą postać kobiecą, czarne naczynie ceremonialne Wari, dwa muzyczne ceramiczne instrumenty dęte i dwa miedziane zapięcia. Archeolodzy podkreślają, że to "wspaniałe znalezisko, ponieważ szukali dowodów na istnienie kultury Wari" i chcieli lepiej poznać jej związki z systemem społeczno-politycznym kultury Cajamarca w okresie 900-1000 lat n.e.


Judith Padilla, szefowa biura kultury Cajamarca, stwierdziła też, że odkrycia pozwalają lepiej zrozumieć "styl życia i praktyk rytualnych" starożytnych społeczeństw zamieszkujących ten region, o których wciąż wiemy mniej, niż byśmy sobie tego życzyli.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ameryka Południowa | starożytna cywilizacja | Peru | inkowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy