Monumentalna świątynia we Francji. Mogła być poświęcona bogu wojny Marsowi

We Francji odnaleziono świątynię, która mogła być poświęcona bogu wojny Marsowi. Może pochodzić z I w p.n.e. i była odwiedzana przez rzymskich żołnierzy.

Odnaleziono świątynię poświęconą najprawdopodobniej bogu wojny Marsowi
Odnaleziono świątynię poświęconą najprawdopodobniej bogu wojny MarsowiLive Science/Twitter/York Museums Trust Staff/CC BY-SA 4.0Wikimedia

Obiekt, który najprawdopodobniej mógł być świątynią lub sanktuarium położony jest w La Chapelle-des-Fougeretz w Bretanii. Wykopaliska rozpoczęły się tu w latach 90. XX wieku. Ostatnie odkrycia pochodzą z 2022 roku.

Cenne znaleziska we Francji

Sanktuarium w La Chapelle-des-Fougeretz może pochodzić z okresu podboju Betanii przez Juliusza Cezara (56 r. p.n.e.) i było użytkowane do V w. n.e.

Archeolodzy nie są także pewni, dlaczego kompleks został opuszczony, przypuszczają, że może mieć to związek z upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego w tym czasie.

Kompleks świątynny rozrastając się, objął również miasteczko z łaźniami publicznymi i cmentarzem, na którym znajduje się około 40 grobowców.

Podczas badań cmentarza znaleziono srebrne bransoletki, szpilki czy sprzączki do pasów, a nawet sztylet i części uprzęży dla koni. Oprócz tego było tam wiele przedmiotów codziennego użytku jak meble, czy przedmioty ceramiczne, szklane i metalowe.

Znaleziska zabezpieczane są przed zniszczeniem przez warunki atmosferyczne oraz badane z wykorzystaniem badań rentgenowskich i komputerowego obrazowania 3D.

Komu była poświęcona świątynia?

Według archeologów świątynia poświęcona była poświęcona bogu wojny Marsowi, na co wskazuje choćby odkryta statuetka z brązu przedstawiająca właśnie to bóstwo. Z kolei rzymska broń odnaleziona w rowie sugeruje, że miejsce to odwiedzane było przez rzymskich żołnierzy. Na miejscu znaleziono także figurki z terakoty, przedstawiające Wenus i boginie matki.

Przeznaczenie obiektu na razie jest jedynie przypuszczeniami archeologów. Na miejscu nie znaleziono żadnych inskrypcji ani większych posągów. Przyszłe badania przyniosą być może nowe odkrycia, pozwalające precyzyjnie powiązać obiekt kultu z bogiem lub bogami.

Eric Norde archeolog z holenderskiej agencji archeologicznej RAAP, który prowadzi wykopaliska w sanktuarium używanym przez rzymskich żołnierzy w pobliżu Zevenaar w Holandii uważa, że należy być ostrożnym z przypisaniem kultu wyłącznie Marsowi. Mówi, że rzymskie świątynie były często poświęcone kilku bóstwom.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas