Mumia dziecka odkryta w Peru. Pochodzi z czasów prekolumbijskich

Na obrzeżach Limy, stolicy Peru odkryto blisko 1000-letnią mumię dziecka. Dzięki specyficznym warunkom zachowały się resztki skóry, włosów i zęby w szczęce. Pozwoli to na dokładniejszą analizę jego zdrowia i przyczyny śmierci.

W Peru archeolodzy znaleźli dobrze zachowane szczątki dziecka
W Peru archeolodzy znaleźli dobrze zachowane szczątki dzieckaUniversidad Nacional Mayor de San MarcosFacebook

W kompleksie archeologicznym Cajamarquilla w Limie odnaleziono szczątki osoby sprzed 800 lat - poinformował w komunikacie Narodowy Uniwersytet Świętego Marka (Universidad Nacional Mayor de San Marcos),

Szczątki dziecka z czasów prekolumbijskich

Prace archeologiczne prowadzone przez Yomirę Huamán, archeolog z San Marcos ujawniły ludzkie szczątki na głębokości ponad dwóch metrów. Według badaczy pochowane dziecko miało około 12-13 lat o wzroście około 1,3 metra. Płeć na razie nie jest znana.

Dziecko żyło w czasach prekolumbijskich, w latach około 1200-1400 roku. Prawdopodobnie to przedstawiciel kultury Lima lub Yshma.

Szczątki są stosunkowo dobrze zachowane - na ramionach, przedramionach i obu nogach znajdują się resztki skóry. Na głowie (oddzielonej od ciała) pozostały kosmyki włosów, a w szczęce widać część zębów. Jak wyjaśniła Huamán zachowanie resztki tkanek było możliwe dzięki występującemu na obszarze prowadzonych prac gruboziarnistemu piaskowi z dużą zawartością soli, które spowodowały naturalny proces mumifikacji.

Obok ciała znaleziono m.in. boleadorę (broń kamienną), talerz, miedzianą igłę, materiał tekstylny oraz rośliny takie jak kukurydza i papryczki chili.

Teraz znalezione szczątki i pozostałe przedmioty poddane zostaną analizom. Jak podkreśla Jorge Pérez, kierownik jednostek wykopaliskowych 5 i 8 wspomnianego kompleksu archeologicznego kolejny etap pozwoli zidentyfikować czynności, które były wykonywane przez daną osobę oraz stan zdrowia i przyczynę śmierci.

Wcześniej na stanowisku znaleziono szczątki ośmiorga dzieci i 12 dorosłych, którzy prawdopodobnie zostali złożeni w ofierze. Znalezione ostatnio szczątki to pierwsze ludzkie pozostałości na stanowisku nr 8, archeologom długo zajęło dotarcie do wewnątrz ze względu na budowę metodami "tapialnymi", tj. z cegły mułowej i gipsu, które bardzo dobrze chroniły grób.

Projekt archeologiczny Cajamarquilla

Najnowsze odkrycie dokonano dzięki wspólnej pracy archeologów z Uniwersytetu Narodowego Świętego Marka (w Limie) i Narodowego Uniwersytetu św. Krzysztofa z Huamangi (w Ayacucho).

Cajamarquilla to stanowisko archeologiczne w granicach administracyjnych Limy, 25 km od centrum w głąb lądu. Ma imponującą powierzchnię 167 hektarów, co czyni je jednym z największych starożytnych peruwiańskich miast.

Cajamarquilla było miastem z cegły, ważnym ośrodkiem kulturowym, religijnym i handlowym w okresie rozwoju kultury Limy. Ludność mieszkała tu przez całe pierwsze tysiąclecie, ale klęski żywiołowe (m.in. trzęsienia ziemi) doprowadziły do opuszczenia go na kilkaset lat przed hiszpańskim podbojem.

Znajdują się tu pozostałości piramid, szerokie ulice, place ceremonialne, cmentarze, kanały czy podziemne magazyny zboża. Wiele z obiektów dopiero czeka na identyfikację.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas