Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego odkryto monety z XVIII wieku

Monety z czasów króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego zostały znalezione na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Odkrycie o tyle zaskoczyło archeologów, że tereny te obfitują w artefakty z czasów II wojny światowej, natomiast XVIII-wieczne znalezisko są tutaj rzadkością.

Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe 123RF/PICSEL

Znaleziono świetnie zachowane XVIII-wieczne monety

Monety podczas prowadzenia prac powierzchniowych odkrył archeolog Olaf Popkiewicz. Działania na tym terenie prowadzone są w ramach działań Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Jak przyznaje Popkiewicz, to znalezisko było zaskoczeniem, ponieważ na tych terenach zazwyczaj znajdowano przedmioty z czasów II wojny światowej.

Depozyt czternastu srebrnych monet leżał bardzo płytko, niemal tuż pod mchem. Co więcej, zachowały się w bardzo dobrym stanie, sugeruje to, że mogłoby ich być w tym miejscu więcej. Popkiewicz wyjaśnia, że im więcej monet jest razem zakopanych, tym lepiej się zachowają.

Ówczesna wartość odkrytych monet była dość znacząca, ponieważ można było za te monety nabyć około dwustu kur. Zatem widzimy, że nie była to raczej przypadkowa zguba, tylko pewnie próba ukrycia większej sumy pieniędzy.
Informują przedstawiciele WPK.

Monety z Królestwa Pruskiego

Monety pochodzą z XVIII wieku z przedziału czasowego 1764-1770. W tamtym czasie najwyższym nominałem monety obiegowej w Królestwie Prus był talar, a zaraz po nim był ort, którego równowartość można przeliczyć na 18 groszy. To właśnie te monety przeważają wśród odnalezionych.

Pieniądze o wartości takiej jak te zakopane były nie do pogardzenia, natomiast nie był to majątek, za który można byłoby ułożyć sobie życie.
Mówi Olaf Popkiewicz.

Monety bite w XVIII wieku były bardzo podobne do tych współczesnych, zwłaszcza pod względem nakładów emisyjnych. W związku z czym, jak przyznaje archeolog, tych monet w ziemi znajduje się naprawdę dużo.

Wdecki Park Krajobrazowy odkrywa swoje tajemnice

Wdecki Park Krajobrazowy leży w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich. Prowadzenie na tych terenach powierzchniowych badań archeologicznych jest kłopotliwe ze względu na to, że porastają je lasy.

Jednak dzięki prowadzonych w ostatnich latach analiz ukształtowania terenu technologią LiDAR, odkryto wiele ciekawych miejsc i artefaktów. Między innymi pozostałości średniowiecznych hut żelaza czy osadę z czasów rzymskich. Ostatnio natomiast we wsi Stara Rzeka odkryto cmentarzysko Gotów.

Ukraina: Jak Ukraińcy uciekają z okupowanych terytoriówDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas