Neandertalczycy wytwarzali klej już 60 tys. lat temu
Czy nasi wymarli kuzyni byli tylko prymitywnymi łowcami, czy może jednak za ich historią kryje się coś więcej? Odkrycia w jaskini Vanguard na Gibraltarze zmieniają nasze wyobrażenie o zaskakujących zdolnościach technologicznych i organizacji życia neandertalczyków.
Neandertalczycy przez długi czas wykorzystywali smołę brzozową jako klej i swoistą “gumę do żucia” o właściwościach leczniczych. Jednak dokładna metoda produkcji tej smoły przez długi czas pozostawała tajemnicą. Najnowsze badania wykazały, że proces ten był znacznie bardziej skomplikowany, niż przypuszczano.
W jaskini Vanguard odkryto strukturę przypominającą prosty dół, która według naukowców mogła służyć do anoksycznego podgrzewania drewna. Metoda ta, polegająca na podgrzewaniu kawałków brzozy bez dostępu tlenu, wymagała sporej precyzji i wiedzy. Wyniki badań sugerują, że neandertalczycy doskonale opanowali tę technikę.
Dowód na złożone myślenie neandertalczyków
Odkrycia te są efektem pracy międzynarodowego zespołu 31 badaczy, specjalizujących się w geochemii, paleobotanice czy mineralogii. Wspólnie doszli oni do wniosku, że proces pozyskiwania żywicy przez neandertalczyków wymagał zaawansowanej wiedzy technologicznej, za którą stała wysoce rozwinięta zdolność do logicznego myślenia.
Jak wyjaśnia Fernando Muñiz z Uniwersytetu w Sewilli, neandertalczycy nie byli “brutalnymi ludźmi pierwotnymi” znanymi z popkultury. Byli oni w stanie dokonywać złożonych wyborów, selekcjonować rośliny i opracowywać metody ich przetwarzania. Badania wskazują, że żywicę pozyskiwano z czystka ladanowego, rośliny typowej dla regionów śródziemnomorskich.
Ślady życia neandertalczyków pozostałe w jaskiniach
Jaskinia Vanguard, będąca częścią kompleksu Gorham’s Caves wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, po raz kolejny okazała się skarbnicą wiedzy o dawnych czasach. Ruchome wydmy, które szybko przykryły ślady działalności neandertalczyków, zachowały unikalne świadectwa ich życia.
To właśnie w tej jaskini w 2012 roku znaleziono również zagadkowy znak na kawałku wapienia, interpretowany przez niektórych jako przykład prymitywnej sztuki. Co więcej, badacze odkryli, że neandertalczycy zbierali czarne pióra ptaków, prawdopodobnie w celach estetycznych lub rytualnych, a także używali roślin leczniczych i wytwarzali biżuterię.
Nowe spojrzenie na naszych dawnych krewnych
Dzięki współpracy naukowców z Muzeum Gibraltarskiego, Uniwersytetu w Murcji oraz innych instytucji, odkrycia w Vanguard Cave rzucają nowe światło na neandertalczyków jako gatunek o rozwiniętej technologii i złożonym myśleniu. Ich zdolności organizacyjne i znajomość procesów chemicznych sugerują, że byli znacznie bardziej zaawansowani, niż dotychczas sądzono.