Nowe odkrycie w Australii wskazuje na rozwój dawnej cywilizacji
Grupa australijskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia śladów antycznej ceramiki sprzed 3000 lat. To najstarsza ceramika człowieka znaleziona w regionie Queensland w Australii. Wskazuje na niezwykłe zaawansowanie i rozprzestrzenienie kultury rdzennego ludu kontynentu – Aborygenów australijskich.
Ślady Aborygenów sprzed nawet 3000 lat
Archeolodzy natknęli się na 82 kawałki ceramiki podczas wykopalisk na wyspie Lizard Island przy najbardziej wysuniętej na północ części Australii — Far North Queensland. Wszystkie te archeologiczne skarby datowane mają 2000-3000 lat i są starsze niż Imperium Rzymskie czy Perskie.
Według autorów znaleziska stanowią pozostałości kultury Aborygenów australijskich, rdzennego ludu Australii. Wcześniej archeolodzy znajdowali na Lizard Island np. fragmenty ryb, które miały ślady przygotowania przez człowieka. Zidentyfikowali je właśnie jako ślady Aborygenów, których przodkowie przybyli na kontynent z regionu Azji południowo-wschodniej.
Elemnty ceramiki z Lizard Island są najstarszymi jakie znaleziono na kontynencie australijskim. To odkrycie ma ogromne znaczenie w zrozumieniu zaawansowania kultury antycznych Aborygenów australijskich. Do teraz dominuje przekonanie, że ci nie potrafili oni w ogóle tworzyć ceramiki i nie posiadali do tego odpowiedniej technologii. Przez dekady uważano, że pierwsze wyroby ceramiczne przybyły na kontynent australijski wraz z Europejczykami, co jest obalane dzięki odkryciom z ostaniach lat.
Nowy rozdział w historii kontynentu
Odkrycie na Lizard Island może wnieść przełom w badaniu historii Australii oraz kultury rdzennych jej Aborygenów. Według autorów znaleziska może także pomóc także w rozprzestrzenianiu nowej wiedzy nt. rdzennej ludności Azji południowo-wschodniej.
Odkrycie to nie tylko otwieraj nowy rozdział w archeologii Australii, Melanezji i Pacyfiku, ale także podważa kolonialne stereotypy, podkreślając złożoność i innowacyjność społeczności Aborygenów
Znalezisko z Lizard Island już wywołuje dyskusje w świecie nauki. Niektórzy już zadają pytania, po co antycznym Aborygenom była ceramika i co ważniejsze, dlaczego wcześniej nie udało się jej znaleźć.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!