Od teraz możesz przenieść się do starożytnego Rzymu. Powstał cyfrowy model miasta

Niezwykły cyfrowy projekt został właśnie ukończony. Chodzi o wirtualny model 3D starożytnego Rzymu, który został opublikowany przez archeologa dra Bernarda Frischera. Zobacz z bliska, jak wyglądał starożytny świat.

Powstał niesamowity cyfrowy model 3D starożytnego Rzymu
Powstał niesamowity cyfrowy model 3D starożytnego Rzymuvita48123RF/PICSEL

Niecodzienny model 3D jest pełną rekonstrukcją całego starożytnego Rzymu i powstał na potrzeby wirtualnej turystyki oraz na potrzeby studiów akademickich. Dzięki Rome Reborn możemy szybować nad dawnym miastem, podziwiając wszystkie jego zabytki z okresu swojej świetności, czyli w roku 320 r. n.e. - tuż przed przeniesieniem stolicy do Konstantynopola. Fenomenalne budowle można także zobaczyć z naziemnej perspektywy, dzięki czemu zobaczymy wielkość dawnych budynków, które obecnie w większości są ruinami.

Podczas wirtualnego zwiedzania możemy posłuchać także narracji ekspertów, którzy będą opowiadać o 43 zabytkach, dawnych strukturach, świątyniach, czy lokalizacjach. Dzięki temu otrzymujemy dodatkowy walor edukacyjny.

Odwiedź starożytny Rzym

Flyover Zone oferuje zobaczenie m.in. kompletnego Koloseum, Panteonu, Term Karakalli, czy Forum Romanum. W okresie swojego rozkwitu w Rzymie mieszkało milion osób, przez co miasto było jednym z najbardziej zaludnionych miejsc w Europie.

Pomysł stworzenia innowacyjnej platformy powstał już w 1974 roku, a pomysłodawcą jest dr Bernard Frisher. Jest on archeologiem cyfrowym z Luddy School of Informatics, Computing and Engineering na Indiana University Bloomington.

Jak mówi dr Fisher, podczas swoich studiów odwiedził Muzeum Cyfryzacji Rzymskiej, gdzie zobaczył fizyczny model starożytnego Rzymu. Wówczas stwierdził, że sam stworzy jego ulepszoną cyfrową wersję.

Rome Reborn 4.0 to kulminacja ponad dwudziestu siedmiu lat wspólnej międzynarodowej pracy nad wykorzystaniem narzędzi cyfrowych do badania historii kultury i ożywiania jej
dr Bernard Frischer

Przedstawiciele firmy twierdzą, że wirtualny spacer może być swobodnie wykorzystywany podczas lekcji historii — ma to ułatwiać specjalna aplikacja.

Na stronie Flyover Zone można z kolei przeczytać, że: "Ta rekonstrukcja miejskiego krajobrazu starożytnego Rzymu jest zgodna z naukową dokładnością opartą na dostępnych, ale fragmentarycznych dowodach historycznych. W miarę pojawiania się nowych ustaleń i interpretacji tych dowodów zespół Flyover Zone stale aktualizuje Rome Reborn, aby zapewnić, że pozostaje niezawodną i wszechstronną wizualizacją miasta".

Rome Reborn 4.0 jest najnowszą odsłoną wirtualnego starożytnego Rzymu. Jak podaje dr Fisher, platforma od samego początku swojego istnienia jest globalnym projektem współpracy, który łączy ekspertów w dziedzinie grafiki komputerowej, archeologii i projektowania w wirtualnej rzeczywistości. Wersja 1.0 została wypuszczona w 2007 roku, wersja 2.0 w 2008 r., zaś wersja 3.0 w 2018 r.

Jednakże istnieje tutaj haczyk - by cieszyć się pełnym dostępem, trzeba wykupić abonament, który kosztuje 49,99 dolarów na rok. Jest dostępna darmowa wersja, jednakże jest to jedynie namiastka pełnych możliwości serwisu.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas