Odkryli grobowiec sprzed 3800 lat. Skrywał ogromny szkielet
Nieopodal granicy armeńsko-azerbejdżańskiej archeolodzy odkryli ruiny monumentalnego kurhanu. Skrywał relikwie i pozostałości wielkiego wojownika, który w antycznych czasach przemierzał tereny Południowego Kaukazu. Teraz archeolodzy w końcu mogą zbadać jego historię.

Spis treści:
Tajemniczy kurhan na północy Azerbejdżanu
Azerbejdżan skrywa w sobie wiele pozostałości antycznych kultur, które rozkwitały tysiące lat temu w rejonach Eurazji, tworząc koczownicze plemiona lub pierwsze kultury osadnicze. Jednym ze szczególnie istotnych rejonów dla historii są równiny w okolicy Ceyranchol, w północno-zachodniej części kraju.
To właśnie w tym rejonie, znanym z licznych pozostałości epoki brązu, azerbejdżańscy archeolodzy odkryli kurhan wielkiego wojownika. To kopiec grobowy, będący nie tylko miejscem pochówku, ale także istotnym punktem dla kultury i społeczności.

Wewnętrzne bogactwa
Sam kopiec ma w średnicy 28 metrów. Wstępne szacunki wskazują, że powstał 3800 lat temu. W jego sercu znaleziono bogaty grobowiec o wymiarach 6x2x3 m.
Podzielony jest na trzy części: komorę z ludzkimi szczątkami i bronią, komorę z naczyniami ceramicznymi i trzecią pustą komorą. Według badaczy miało to odzwierciedlać podróż duszy w zaświaty.
Grobowiec wielkiego wojownika
Najciekawsza była pierwsza komora, gdzie odkryto prawie nienaruszone szczątki człowieka, który nawet w naszych czasach byłby prawdziwym gigantem. Według wstępnych pomiarów szkielet ma lekko ponad 2 metry wysokości. W grobowcu ułożony został w zgiętej pozycji. W jego rękach znajdowały się pozostałości włóczni, wykonanej z brązu.
Odkrycia bezpośrednio wskazują, że kurhan był miejscem pochówku wielkiego wojownika, być może nawet swoistego władcy, uznanego w lokalnej społeczności. O wysokim statusie tej postaci może świadczyć nawet fakt, że grot włóczni, z którym został pochowany, jest czteroczęściowy. Stanowi to broń niezwykle rzadką w rejonie Południowego Kaukazu.

Początek wielkich badań
W grobowcu odkryto także m.in. obsydianowe narzędzie lub biżuterię z brązu. Obok tego nad nim znaleziono 14 masywnych wapiennych płyt (każda o wadze ok. 1 tony) i kamiennego bożka w kształcie byka, do tego okrągłą wapienną pieczęć.
Każdy ze znalezionych artefaktów został dokładnie udokumentowany. Archeolodzy kontynuują prace w regionie, gdzie do tej pory znaleźli już liczne kurhany. W ramach wielkiego projektu archeologicznego Instytut Archeologii i Antropologii Azerbejdżańskiej Narodowej Akademii Nauk, odnalezione relikty mają zostać zbadane w laboratoriach datowaniem radiowęglowym, badaniem izotopów czy testami metalograficznymi.