Odkryli niezwykły amulet. Miał zaskakujące przeznaczenie
Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w ruinach starożytnego miasta na terenie Turcji. Znaleziony amulet pokryty jest dobrze zachowanymi obrazami oraz inskrypcjami. Wyniki badań nad tym obiektem ujawniają jego zaskakujące przeznaczenie.
W ruinach starożytnego miasta odkryto amulet
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Turcji na terenie ruin starożytnego miasta - Antiochii Pizydyjskiej, natrafili na bardzo dobrze zachowany amulet. Datowany na IV wiek obiekt pokryty jest obrazami i inskrypcjami.
- To jeden z najbardziej unikalnych artefaktów znalezionych do tej pory na wykopaliskach w Antiochii. Dane uzyskane z badań przeprowadzonych na amulecie jeszcze bardziej zwiększyły znaczenie znaleziska - powiedział cytowany przez "Anatioian Archeology" szef wykopalisk, profesor dr Mehmet Özhanlı.
Amulet miał "leczyć raka". Dar od ojca dla córki
Zdaniem badaczy talizman był prezentem od ojca dla córki. Jak powiedział kierownik zespołu badawczego profesor dr Mehmet Özhanlı, ojciec kazał wykonać naszyjnik na specjalne zamówienie, by chorująca na nowotwór córka nosiła go jako amulet mający zapewnić jej uzdrowienie.
Główny archeolog wyjaśnił, że jedna strona amuletu przedstawia kraba, a druga zawiera imię dziewczynki oraz inskrypcje, które miały sprzyjać wyleczeniu dolegliwości chorej. Dlaczego więc na kamieniu widnieje krab?
Starożytne rozumienie chorób nowotworowych
"Karkinos", greckie słowo oznaczające kraba, było używane do opisywania guzów nowotworowych m.in. przez lekarza z II wieku n.e. - Galena. Specjalista ten zasugerował, że to, jak wyglądają naczynia krwionośne wokół guzów nowotworowych, przypomina nogi kraba.
- Dziś używane słowo "rak" bierze swoją nazwę od greckiego słowa oznaczającego kraba. To także podkreśla starożytne rozumienie choroby i jej cech. Termin "karkinos" w języku greckim tłumaczy się bowiem jako "krab" i to właśnie od tego słowa pochodzi współczesny termin - zauważył cytowany przez "Jerusalem Post" Özhanlı.
Jeden z najlepiej zachowanych amuletów
Badacze zaznaczają, że różnego rodzaju amulety były szeroko stosowane od okresu hellenistycznego do IV wieku n.e. Niektóre tworzono dla siebie lub też w formie daru dla innej osoby, podobnie jak opisany amulet przeciwnowotworowy. Badacze sugerują, że odkryty w Antiochii obiekt mógł być wykorzystywany w późniejszych czasach także przez inne osoby, które wierzyły, że może on wyleczyć raka.
Archeolodzy podkreślają przy tym, że mimo powszechności takich obiektów, amulet znaleziony w Antiochii Pizydyjskiej reprezentuje "jeden z najlepiej zachowanych przykładów w Anatolii". Na kamieniu można dokładnie zobaczyć, jakie obrazy i napisy stosowano do tworzenia takich ozdób.