12-latka znalazła egipski amulet. Zabytek ma 3500 lat
12-letnia dziewczynka z Izraela przypadkiem natrafiła na egipski amulet, który liczy sobie ok. 3,5 tys. lat. Jej odkrycie uznano za "ekscytujące i znaczące". Oto co udało się ustalić badaczom na temat symboli obecnych na skarabeuszu.
Przypadkowe odkrycie: Egipski amulet liczący 3,5 tys. lat
12-letnia Dafna Filshteiner wędrowała z rodzicami po ulicach leżącego w Izraelu miasta Hod Hasharon, gdy nagle coś przykuło jej uwagę. Dziewczynka podniosła obiekt, który przypominał kamyk i ze zdumieniem stwierdziła, że pokrywają go zdobienia.
- Gdy go znalazłam, leżał do góry nogami. Moja mama myślała, że to tylko koralik. Ale potem zobaczyłam ozdoby i uparcie twierdziłam, że to coś więcej - powiedziała Dafna Filshteiner.
Ozdobny skarabeusz z okresu Nowego Państwa
Gdy rodzina wróciła do domu, zaczęła przeszukiwać sieć, by znaleźć więcej informacji na temat ozdobnego obiektu. Wkrótce udało im się znaleźć sporo zdjęć, które przedstawiały podobne przedmioty. Dziewczynka, która znalazła kamień, wspomina, że wtedy rodzina zdała sobie sprawę, iż musi to być wyjątkowy obiekt. Znalezisko zostało zgłoszone do Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA).
Szybko okazało się, że jest to liczący ok. 3500 lat egipski amulet w formie skarabeusza. Choć pierwotnie figurki skarabeuszy pełniły w Egipcie funkcje amuletów dla zmarłych, to z czasem ich popularność wzrosła, a sposób ich zastosowania się poszerzył. Coraz częściej ozdoby te były noszone na co dzień i dostosowywane do właściciela. W okresie Nowego Państwa (lata 1570–1070 p.n.e.), czyli czasów, z których pochodzi znaleziony przez 12-latkę amulet, zaczęły się pojawiać nowe odmiany skarabeuszy.
Amulet z symbolami nawiązującymi do bogini Selkit
Niewielkie skarabeusze służyły jako amulety przeciwko chorobom i urokom, czy też ogólnie miały roztaczać nad właścicielem opiekę. Popularne w okresie Nowego Państwa stało się używanie ich także jako np. pieczęci, a także to, że częściej przedstawiano imiona bóstw za pomocą symboli. Skarabeusz znaleziony przez Dafnę jest ozdobiony dwoma skorpionami.
- Symbol skorpiona odzwierciedla egipską boginię Selkit (Serket), która była uważana za odpowiedzialną między innymi za ochronę ciężarnych matek - wyjaśnił dr Yitzhak Paz w komunikacie prasowym dotyczącym znaleziska.
Na skarabeuszu odnalezionym przez Dafnę oprócz skorpionów znajdują się ponadto zapisy oznaczające "dobry" lub "wybrany".
"Ekscytujące i znaczące" odkrycie 12-latki
Miejsce, w którym doszło do odkrycia egipskiego amuletu, znajduje się w niewielkiej odległości od stanowiska archeologicznego Tel Qana. Dr Amit Dagan z Uniwersytetu Bar-Ilan i dr Ayelet Dayan z IAA, którzy są zaangażowani w prowadzone tam wykopaliska, podali w komunikacie, że znalezisko jest "ekscytujące i znaczące".
W Izraelu odkryto już wiele innych amuletów w kształcie skarabeuszy, co ma stanowić o potędze Egiptu w okresie Nowego Państwa. Znalezienie kolejnego takiego obiektu, tym razem w okolicy Tel Qana, "dostarcza nowych spostrzeżeń na temat natury egipskich wpływów w regionie".
Dafna za swoje znalezisko otrzymała certyfikat uznania od Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności, a obiekt trafił na wystawę.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!