Tajemnice egipskich ruin. Nowe odkrycia w Athribis

Egipt to nie tylko słynne piramidy i sfinks. Naukowcy co jakiś czas odkrywają kolejne sekrety tego terenu. Teraz wykopaliska w ramach "Projektu Athribis" odsłoniły nieznaną komnatę oraz hieroglify - a te naprowadziły badaczy na kolejny ważny trop.

Co kryje jeszcze przed naukowcami Egipt?
Co kryje jeszcze przed naukowcami Egipt?123RF/PICSEL

Tajemnice egipskich ruin

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze, wspierani przez egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, zgłębiają tajemnice ruin dużego kompleksu. Stanowisko położone jest niedaleko Sauhadż, około 200 km na północ od Luksoru. Badania prowadzone są w ramach "Projektu Athribis".

Od momentu identyfikacji ruin, nieustannie trwają tam wykopaliska. Stanowisko archeologiczne okazało się być znaczące - rozciąga się na ponad 30 hektarach, a większość obiektów nie została jeszcze wykopana. Ustalono jednak, że były tu kompleks świątynny, osada, nekropolia i kamieniołomy.

Nowe odkrycia w Egipcie

Ostatnie kilka miesięcy prac przyniosły badaczom sporo nowych informacji. Znaleziono m.in. płaskorzeźby przedstawiające króla składającego ofiary bogini lwicy Repit i jej synowi, Kolanthesowi. Wśród najnowszych odkryć znalazło się też jedno szczególne, które rzuca nowe światło na część badanych ruin w Athribis - północnej wieży i bramy wejściowej.

Są to hieroglify, które po raz pierwszy wskazują naukowcom, jaki konkretnie król był odpowiedzialny nie tylko za dekorację, ale prawdopodobnie również za samo wzniesienie tej części konstrukcji - to Ptolemeusz VIII, władca Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, który panował w II wieku p.n.e.

Hieroglify wskazały nowy trop

Ptolemeusze, dynastia pochodzenia macedońskiego, długo władała właśnie m.in. w starożytnym Egipcie. Jej założyciel Ptolemeusz I Soter, jeden z wodzów armii Aleksandra Wielkiego, objął satrapię Egiptu po jego śmierci, a z czasem - w roku 304 p.n.e. - ostatecznie przyjął tytuł króla.

Egiptolodzy natrafili na ślady wskazujące na świątynię ptolemejską w Athribis.Marcus Müller, Athribis Projectmateriał zewnętrzny

Potomkowie Ptolemeusza I Sotera panowali w Egipcie aż do roku 30 p.n.e. Teraz dzięki odnalezionym na terenie ruin budowli hieroglifom egiptolodzy ustalili możliwe istnienie świątyni Ptolemeuszów w Athribis. Wykopaliska będą się teraz koncentrować na poszukiwaniu pozostałości tej domniemanego obiektu sakralnego.

Sekrety egipskich budowniczych

To nie wszystkie ustalenia, które w ostatnim czasie udało się poczynić badaczom. W trakcie wykopalisk naukowcy natknęli się bowiem na nieznaną wcześniej komnatę. Ma ona ok. 6 m długości i prawie 3 m szerokości. Wskazano, że służyła do przechowywania naczyń świątynnych, a później także amfor.

Na wejściu do komnaty także widać wspomnianą już boginię Repit, a do tego jest tam zobrazowany bóg płodności Min. Jest on ukazany w towarzystwie dekan. Do tego odsłonięto miejsca takie jak schody, które ewidentnie prowadziły do nieistniejących już pięter. Zidentyfikowane niedawno drobno wygładzone bloki wapienia na pionowo wyciętej fasadzie skalnej mogą natomiast stanowić kolejną wskazówkę na temat wspomnianej świątyni.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polubGeekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

W stolicy Egiptu odbyła się „złota parada” faraonów do nowego domuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas