Odkryli tajemniczą piramidę w Kazachstanie. Jest stara jak te w Egipcie

W obwodzie abajskim Kazachstanu archeolodzy odkryli ruiny unikatowej piramidy schodkowej, która ma ponad 4000 lat. To jedno z niewielu tego typu odkryć na euroazjatyckim stepie.

Niezwykłe odkrycie w Kazachstanie
Niezwykłe odkrycie w Kazachstaniescreen/Google Maps/Marcin jabłońskimateriał zewnętrzny
Niezwykłe odkrycie w Kazachstanie
Niezwykłe odkrycie w Kazachstaniescreen/Google Maps/Marcin jabłońskimateriał zewnętrzny

Kazachscy archeolodzy z Eurasian National University od lat prowadzą wykopaliska na terenie kompleksu Kyrykungir w pobliżu wsi Toktamys, regionu Abai. Podczas nich odnaleźli grobowce należące do Hunów i jeszcze starszego ludu Saków. Ich najnowszego odkrycie jednak bije na głowę całą wcześniejszą pracę.

Teraz udało im znaleźć ruiny ogromnej piramidy schodkowej, która powstała 4000 lat temu. Mogła więc powstać w tym samym czasie co niektóre piramidy w Egipcie. Znamienne jest, że takie piramidy do tej pory były rzadko spotykane na euroazjatyckim stepie.

Niezwykłe odkrycie w Kazachstanie

Archeolodzy podkreślają nie tylko duże rozmiary piramidy, ale także jej zaawansowaną konstrukcję. "Piramida stepowa jest zbudowana z wielką precyzją, jest sześciokątna. Ma trzynaście metrów i osiem rzędów kamieni między każdą ścianą. Jest to bardzo wyrafinowana, złożona struktura z kilkoma kręgami pośrodku" - stwierdzili w oficjalnym oświadczeniu do znaleziska.

Łącząc znalezioną piramidę z ceramiką i biżuterią wykopaną w innych miejscach kompleksu Kyrykungir, archeolodzy są pewni, że miejsce musiało być ważnym punktem kultu. Na ścianach piramidy znaleziono wiele wizerunków koni, a przy samym kompleksie odkryto także szczątki tych zwierząt. To tłumaczy, komu była poświęcona ta piramida.

Archeolodzy podczas prac przy piramidzie
Archeolodzy podczas prac przy piramidzie@4biddnKnowledgeTwitter

Piramida kultu konia

Konie były niezwykle istotne dla pradawnych ludów Eurazji. Były to w znacznej większości plemiona koczownicze, więc osiodłanie tych zwierząt stanowiło absolutny wymóg do poruszania się po rozległych stepach. Dlatego przez wieki wszystkie ludy pochodzącego z tamtych regionów czciły konie.

Pytaniem pozostaje jednak kwestia, kto zbudował tę piramidę. Odpowiedzi na to ciągle szukają archeolodzy z Eurasian National University we współpracy z zagranicznymi stypendystami, kontynuując badania nad zaskakującą budowlą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas