Odkryli wielki skarb u wybrzeży Turcji. Ma aż 1500 lat
Grupa archeologów znalazła fragmenty 1500-letniego statku handlowego. W nim zachowały się tysiące ceramicznych naczyń. To znalezisko pokazuje niezwykłą skalę dawnego handlu na Morzu Śródziemnym.
Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Turcji
Wrak statku odkryto około 4 kilometry od wybrzeża miasta Ayvalık nad Morzem Egejskim, na głębokości ok. 43 metrów. Według wstępnego datowania, statek pochodził z późnego okresu V w. n.e. Ma ok. 15 metrów długości i 9 szerokości.
Przy samym wraku znaleziono blisko 10 tysięcy ceramicznych naczyń. To największy tego typu ładunek, odkryty w wodach Morza Śródziemnego. Dla archeologów stanowi niebotyczny skarb.
Wrak odnaleziono w ramach badań wód u wybrzeży miasta Ayvalık prowadzonych przez Centrum Badań Podwodnych na Uniwersytecie Dokuz Eylül pod nadzorem profesora Haruna Özdaşa. Wskazuje on, że ten konkretny wrak jest odkryciem jedynym w swoim rodzaju, bo pokazuje jak rozwinięte były dawne szlaki handlowe Morza Śródziemnego.
Ślady dawnego handlu
Ceramika już od antyku była wykonywana w miejscach takich jak Syria, Egipt, Afryka Północna i Cypr. Często była przedmiotem handlu. Wysyłano ją m.in. do Grecji, Włoch czy Anatolii tj. terenów współczesnej Turcji. Badacze ustalili, że statek najprawdopodobniej płynął z Afryki Północnej lub Cypru i padł ofiarą sztormu.
Wrak odkryty u wybrzeży miasta Ayvalık stanowi jeden z najlepszych zapisów rozwiniętego handlu na Morzu Śródziemnym, które było źródłem życia i zarobku dla ludzi już od czasów starożytności. Jednak tureccy badacze nie mają zamiaru kończyć przy nim pracy. W 2025 roku chcą wykonać przy nim dodatkowe badania.
- Wśród ładunku znajduje się co najmniej 5-6 różnych rodzajów naczyń. W ciągu 30 lat naszych podwodnych badań w tureckich wodach, znalezienie takiego bogactwa jest dla nas źródłem wielkiej radości. Głównym ładunkiem statku były naczynia ceramiczne, a badania fotogrametryczne pokazują, że na wraku znajduje się 10 000 takich naczyń. Wrak ten ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dlatego, że pozostał nietknięty i zachowany w oryginalnym stanie. Różnorodność i ilość artefaktów reprezentuje znaczącą kolekcję. Jest ich tyle, że możemy otworzyć muzeum - powiedział profesor Harun Özdaş dla Anadolu Agency.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!